Slovanská epopej a modrá noblesa kulturtrégra Richtera

Dnes ráno, jedouc do práce, jsem v Radiožurnálu vyslechl příspěvek týkající se přesunu Muchovy velkoalegorie Slovanská epopej z prozatímního umístění v Moravském Krumlově do Prahy. Ten prý nastane v září. Nicméně nebude splněna darovací podmínka stanovená autorem – totiž, že Praha zajistí důstojné umístění téhle série velkoformátových obrazů v důstojném prostředí, nejlépe nové galerie. K věci se vyjádřili i dva lidé, jichž se splnění této podmínky nejvíce týká. Vnuk Alfonse Muchy John, kterého rodina pověřila řízením všech záležitostí souvisejících s epopejí a pražský radní pro kulturu Richter.

Zatímco vnuk autora prohlásil doslova, že jakékoliv spekulace o přemístění epopeje do ciziny jsou absolutní hloupostí (doslovný citát) a to i přesto, že představitelé státu a Prahy nebyli schopni splnit darovací podmínku Alfonse Muchy ani za osmdesát let, radní Richter se předvedl s celou svou noblesou. Noblesou umaštěného nafoukaného „nového Čecha“ (podle vzoru nový Rus) v totálně modrém přelivu. Konstatoval totiž, že Praha žádnou novou galerii pro Slovanskou epopej nemá a žádnou stavět nebude. Protože si však prý nechali udělat právní rozbor od několika renomovaných advokátních kanceláří, a ty rozbory prý jednoznačně a jednohlasně konstatují, že Praha o soubor obrazů přijít nemůže, protože podmínka důstojného umístění v nové galerii je stanovena JEN v rovině MORÁLNÍ!!!


Jen jsem bezmocně a nevěřícně heknul…

Jaká noblesa, jaký šarm, jaká kulturnost, jaký respekt k přijatému závazku i danému slovu a jaká osobní odpovědnost za ten závazek? Modrá noblesa, modrá kulturnost, modrá odpovědnost za přijatý závazek! Každým coulem. Tenhle napomádovaný lajfstajlový plejbojík, s tradicí krejčíka Jehličky ze Žižkova, ve funkci vrchního kulturníka v hlavním městě, místo toho, aby pochopil, že dané slovo je prostě dané slovo a neexistuje pojem morální závazek, nýbrž jen závazek, a je jedno, jestli ten závazek je nebo není pod sankcí, spekuluje pouze nad jediným: Nesplníme – mohou nám obrazy příbuzní vzít? Bude z toho ostuda? Nebo mohou nás donutit, abychom splnili závazek, který kdysi dávno město Praha přijala? A bude ostuda? A můžeme se plnění vyhnout? Prostě dokonalý „nový Čech“. Klasický Kulturtrégr! Bohužel nikoliv jediný. Za sebe říkám, být na místě vnuka Johna já, a slyšet co tenhle přívěšek exmiss Universe, s kulturní vyspělostí dokonalé blondýny, řekl do rádia, udělám rozhodně všechno, co by v mých silách bylo, aby Praha prostě o Slovanskou epopej přišla. Neboť on nepochybně, stejně jako já, je názoru, že přijaté závazky se prostě mají splnit.

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments