NATO: Dům plný civilistů byl zasažen záměrně

hajmars-amrdzahUž se stalo jaksi zvykem, že při zabíjení civilistů se velení snaží převyprávět celý příběh tak, aby z něho smrt nevinných lidí vyšla jako naprostá a výjimečná náhoda. V Madžráhu je to ale najednou jinak. Podle velení NATO nebyl nedělní raketový útok, který zabil 12 civilistů, náhodným ani důsledkem technické chyby, ale zcela záměrným.


Původně se tvrdilo, že americké jednotky zkoušely pálit rakety na bojovníky Talibanu bránící Madžráh, přičemž jedna z raket údajně selhala, minula terč o 300 metrů a zbořila dům plný žen a dětí. Zároveň s tím bylo oznámeno, že mobilní raketový systém HiMARS, který raketu odpálil, bude z bojů vyřazen a bude prozkoumána jeho funkčnost.


Netrvalo ani dva dny a už se ví, že HiMARS neselhala, protože podle NATO raketa dům zasáhla zcela vědomě. Velitelé NATO nyní pro změnu trvají na tom, v domě nebo v jeho okolí mohli být bojovníci Talibanu, byť pro to nebyly žádné důkazy a mezi mrtvými a zraněnými jsou jen civilisté.


Krátce před zahájením ofenzívy na Madžráh NATO slíbilo, že omezí počet raketových útoků na civilní domy, aby předešlo vysokému počtu civilních obětí, a zároveň vyzvalo civilisty, aby neopouštěli své domovy. V úterý tak v Madžráhu v palbě zahynuli další tři civilisté.

Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Nejnovější příspěvky