Na Livniovou byl v Londýně vydán zatykač

livni-tzipiVůdkyně izraelské opozice a bývalá ministryně zahraničí Tzipi Livniová musela na poslední chvíli odložit plánovanou cestu do Velké Británie, neboť londýnský soud na ni vydal zatykač. Livniová čelí obvinění z válečných zločinů za svůj podíl na agresi do Gazy z ledna letošního roku, při níž zahynulo asi 1400 Palestinců, vesměs civilistů.


Tzipi Livniová zrušení cesty vysvětlila „konfliktem rozvrhu práce", nicméně izraelská vláda potvrdila, že zatykač byl vydán a zrušení cesty souvisí právě s ním.


Britská justice uplatňuje v případech některých válečných zločinů princip „univerzální jurisdikce", a zatímco automaticky poskytuje imunitu sloužícím zahraničním ministrům, imunita pro bývalé členy kabinetu už tak přísná není, o čemž svědčilo například zatčení Augusta Pinocheta v roce 1999.


Izrael pravidelně kritizuje pokusy postavit své činitele před soud a trvá na tom, že všechny takové kroky jsou „politicky motivované" a že skutky, které jsou izraelským politikům dávány za vinu, byly naprosto legální.


Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments