Na čem se usnesli lidovci v Pardubicích?

19. a 20. dubna se v Pardubicích sešel sjezd KDU-ČSL. Naše sdělovací prostředky informovaly především o tom, že probíhal ve vyhrocené atmosféře, popisovaly střet předsedy Jiřího Čunka s Miroslavem Kalouskem a ostrý projev Mirka Topolánka, v němž řekl lidovcům od plic, že mají buď držet vládní linii, nebo z vlády raději odejít. Je otázkou, jestli jeho projev na sjezdu nebyl spíše kontraproduktivní. Většina usnesení a závěrů lidoveckého sjezdu totiž koaliční partnery asi příliš nepotěší.

 

Na čem se tedy delegáti sjezdu usnesli?

 

V oblasti zdravotnictví sjezd jednoznačně odmítl prodej zdravotních pojišťoven a převod fakultních nemocnic na akciové společnosti. Vyslovil se pro zavedení léčebných standardů, zpřísnění potratové politiky a zakotvení výhrady svědomí pro lékaře a zdravotnický personál (právo odmítnout provádět potrat či  asistovat u něj). Budou-li poslanci a ministři KDU-ČSL respektovat tato doporučení sjezdu, vládní koalice s velkou pravděpodobností končí.

 

V rodinné politice je navrženo udělat analýzu nerovného postavení rodin s dětmi proti bezdětným občanům a vypracovat návrh jeho řešení, podporovat prorodinná opatření v sociálním systému a navýšit prostředky pro rodinné organizace. S tím souvisí i návrh na společné důchodové pojištění manželů, nižší odvody rodičů v době, kdy vychovávají děti a asignaci části odvodů pojistného ve prospěch rodičů. Lidovci se tedy nejprve vzdali společného zdanění manželů, aby teď chtěli prosazovat společné sociální a zdravotní pojištění? Navíc je tento závěr v naprostém rozporu s návrhem na Kalouskovu „superdaň“. Odstoupí ministr financí Kalousek?

 

Sjezd překvapivě a v rozporu s míněním členské základny vyzval poslance a senátory, aby podpořili koncept protiraketové obrany s radarovým zařízením. To je jeden z mála bodů, ze kterých bude mít Mirek Topolánek (a G.W. Bush samozřejmě také) radost. Bohužel to asi znamená, že jsme se opět o krok přiblížili ke zřízení radaru. Delegáti sjezdu dále vyzvali poslance a senátory KDU-ČSL, aby podpořili Lisabonskou smlouvu, a také aby nehlasovali pro uznání Kosova. To se dalo vcelku čekat, je ovšem otázkou, jestli v otázce uznání Kosova nebudou lidovečtí ministři ve vládě přehlasováni.

 

Sjezd se také vyslovil pro podporu venkova a zemědělské prvovýroby a vyslovil nesouhlas s novelou zákona, která mění pravidla pro vypořádávání majetkových podílů z transformace zemědělských družstev. Pravicoví lidovci se překvapivě vyslovili pro to, aby se uzavřela tato frustrující transformační kapitola, i když museli dobře vědět, že dávají přednost jejímu pragmatickému ukončení před principiální nápravou křivd.

 

Ze sjezdových usnesení je zřejmé, že delegáti nejsou spokojeni s úrovní vnitrostranické demokracie, požadovali zavedení vnitrostranických diskusí před přijetím zásadních politických rozhodnutí a využívání závěrů odborných komisí. Sjezd také mimo jiné doporučil, aby se poslanci a senátoři postavili za omezení hazardních her v České republice. To je velmi pikantní usnesení, pokud si uvědomíme, že část lidoveckých poslanců působí jako nepokrytí lobbisté Sazky. Ale nechme se překvapit, třeba se bude omezovat hazard u konkurenčních společností.

 

Bylo velmi zajímavé sledovat, jak na sjezdu vystoupili Mirek Topolánek, Jiří Paroubek a Jiří Čunek. Mirek Topolánek hrál roli zklamaného manžela, který nabízí nevěrné manželce rozvod, Jiří Paroubek přijel na sjezd jako nový nápadník s projevem plným lichotek a líčil ČSSD takřka jako křesťansko-sociální stranu. Jiří Čunek se proti Topolánkovu nátlaku ohradil a lichotky Jiřího Paroubka ignoroval. Plnění sjezdových usnesení se však zdá být spolehlivou cestou ke koaliční roztržce. 

 

 Foto zdroj

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments