Na léčení nejsou peníze
Zdravotnictví bylo poslední čtyři roky pod modrou správou. Tento prostý fakt nelze nijak okecat ani zatajit – nejdříve Julínek, potom Filipiová a nakonec Jurásková, která do ODS vstoupila letos po volbách. Po celou tu dobu získávaly výrazný vliv takové temné postavičky, jako je například Marek Šnajdr. Výsledný efekt – na léčení nejsou peníze.

 

Samozřejmě, že obhájci pravicového kurzu začnou vykřikovat: vždyť je krize, vinu nesmíte přičítat liberálním manipulátorům! I když vliv krize rozhodně není zanedbatelný, podstatným problémem je především hospodaření pojišťoven v minulých – julínkovských – letech. Občanům bylo neustále otloukáno o hlavu, jak díky poplatkům jsou najednou peníze na různé náročnější metody léčby. Při tom čísla tuto teorii nepotvrzují. Peníze na náročnější léčbu zde nebyly díky poplatkům, ale díky výrazně zvýšeným výdajům pojišťoven. Na konci roku 2007, před startem julínkovského zázraku, měly pojišťovny na účtech finanční rezervy ve výši 27 miliard. V roce 2008, na začátku hospodářské krize, kdy běžné podniky začínaly šetřít, náklady na zdravotní péči se zvedly o 10 miliard. O rok později, kdy krize byla v plném proudu, a nikdo už nemohl mluvit o klidném ostrůvku v oceánu problémů, náklady na zdravotní péči vzrostly, a teď pozor, o 21 miliard korun. I nejhloupějšímu pravičákovi musí být jasné, že pokud prožeru celé rezervy extrémním zvyšováním nákladů, nejsem následně schopen hradit své závazky v případě výpadku příjmů.

V novinách se zcela jistě rozborů minulého hospodaření modrých zdravotních ekonomů nedočkáte. Tam se zanaříká pouze nad důsledky, a jistě se rychle najde nějaké další laciné heslo, jako například to, že desítky miliónů za paralen přinesly miliardy na rakovinu, a proto, občane, plať ještě více. Důsledky ale mají nějaké příčiny. A tady to jasně vypadá na záměr dostat zdravotnictví do složité situace pumpováním výdajů nad příjmové možnosti, a to i v době největší krize posledních let. A co je v krizi, to se lépe privatizuje. O tom, čí kroky k problémům vedly, už nám nikdo neřekne. Stejně jako se nebude přemýšlet nad alternativami.

 

Převzato z Modré Šance

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments