Na všechno poučky neplatí
Včerejší televizní debata v pořadu Máte slovo vyzněla poněkud do ztracena. Zároveň však ukázala, jak malé ponětí mají někteří klasičtí ekonomové o zemědělství. Pan Ševčík, tuto vědu zastupující, pravil nenuceně „Když není zájem o mléko, tak snižte stavy dojnic. Až zájem nastane, zase je můžete zvýšit!“ A zde je právě kámen úrazu – kráva dojí nejvíce ve čtvrté až šesté laktaci, to je mezi šestým a osmým rokem svého života. Pokud tedy nastane zájem o mléko, bude trvat nejméně sedm let od rozhodnutí zvýšit produkci do doby, v níž vyroste populace dojnic, potencionálně schopných ji uspokojit.

Další rozdíl, pro ekonoma zřejmě nepochopitelný, tkví ve faktu, že při nezájmu trhu o hřebíky či kartáče lze fabriku na toto zboží jednoduše den ze dne zavřít. Náklady na její zakonzervování představují plat hlídače dozírajícího, aby někdo něco neukradl. Kravín zakonzervovat nelze. Dojnice prostě žrát musí a produkují mléko, ať si ho trh žádá nebo ne. Jejich obsluha je stále stejná a na rozdíl od továrny na hřebíky poměrně početná. V provozu musí být neustále i servis kravína – lidé a mechanizace dovážející krmivo, odvážející hnůj a starající se o mléko, i kdyby toto mělo být vylito na pole nebo zkrmeno prasatům. Protože je asi tato logika ekonomům cizí, protikrizová opatření jsou poměrně velkorysá vůči majitelům továren na hřebíky, vůči zemědělcům jsou však macešská.

Podobný přístup, charakterizující rozdíl mezi „ekonomem“ a „hospodářem“ lze dokumentovat na tomto příkladu:

Před několika lety, při příležitosti Vavřinecké pouti, šel Václav Klaus v Krkonoších Obřím dolem. Ředitel KRNAPu ho informoval o tlaku podnikatelů na kácení místních lesů za účelem stavby sjezdovek. K všeobecnému úžasu pan prezident pravil: „Tak je vykácejte, když si to lidi žádají!“

Jako ekonomovi (s velmi nelichotivým názorem na ekologii) mu nejspíš ušlo, že Obří důl je jedno z nejcennějších území národního parku. Požadované vykácení lesa trvá několk hodin až dnů. Pokud se lidé sjezdovek nasytí, vypěstování nového lesa trvá padesát let, nehledě k dalším škodám, které předchozí provoz sjezdovky krajině způsobil.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments