Nadílka českého kantora


Mirek Topolánek a jeho tři školští ministranti Kuchtová, Kopicová a Liška připravili českým učitelům nadílku, jakou dlouho nepamatují. V uplynulém roce klesly reálné učitelské mzdy. Špatně pak učitelé učitelovali, na leckterých školách zamlčeli žákům hlodavce a na jiných zase potemníky. Našly se i odvážné školy, které k připomenutí činů Mirka Topolánka dlouho probíraly jiráskovské Temno.

Zatímco oranžová ministryně Buzková přidávala kantorům reálně čtyři až sedm procent (a nominálně víc), zelení ministři vzali učitele u úst. Když se premiéra Topolánka pak učitelé ptali, kde zůstala tlustá peněženka, kterou sliboval ve volbách, udělal na ně dlouhý nos (ještěže tak) a zamával nad hlavou vlastní šrajtoflí. A pyšně jim řekl, že si polepšil díky rovné dani o dobrých patnáct tisíc.

Uplynulý rok ale ukázal, že kdo se nebojí ozvat, domůže se svého. Školské odbory zorganizovaly stávky, jaké už dlouho nebyly. Ta druhá v pořadí byla manifestací tisíců učitelů před úřadem vlády. A vláda hned, pročpak stávkujete, učitelé milí, to je úplně zbytečné. Dávno jsme vám přece chtěli přidat, jen jsme vám to zapomněli říct. Jen úplným omylem jsme minule návrh sociálních demokratů na zvýšení platů zamítli. Příští rok vám už opravdu přidáme. I když máme v závazném plánu rozpočtové reformy něco úplně jiného. A přidali, ačkoli to ještě není úplně ono.

Stávkující se vzali i za ty, na které vláda zapomněla. Ve školách pracují nepedagogičtí pracovníci. Školníci, kuchařky, hospodářky. Petici za jejich platy podepsalo přes padesát tisíc lidí. A vidíte, pomohlo to. I jim se zvýší platy. Není špatné se připomenout. Naše vláda je nakonec i hodná a slušná. Když se připomenete správnou formou: Taková Kateřina Neumannová dostala na mistrovství světa v lyžování v procentech přidáno víc než učitelé. A nemusela stávkovat, ani smolit petice. A to už loni dostala stoprocentní nášup. Kačka umí, učitelé se musí učit.

To vysoké školy utřely ústa. Přišlo jim to takové nějaké nedůstojné žebrat nahlas o peníze. Stávkovat a chodit potupně v průvodu. Učenci měli svou hrdost. Proto jim vláda peníze loni vzala nejen reálně, ale i nominálně. To nemá obdoby. Ale i v tomto roce peníze na studenta dále klesnou. Však také první fakulty stojí před krachem. Zato se zbožný křesťan Kalousek může pochlubit: rozpočet se povedl, pacient chcípl…

V nastávajícím roce nás zřejmě čeká stávka humanitních fakult. O bojkotu není rozhodnuto, mluví se o tom, že by přišel v době přijímacích zkoušek. Hrozné je, že vláda pro vysoké školy vůbec nic neudělala. Tedy napsala o tom knihu. Bílou. Ale neudělala opravdu nic. A už zřejmě neudělá. Šestnáct nebo méně měsíců před volbami je to zcela jasné. Skutečná opatření nejsou ani v návrhu. Zatímco školy pomalu bankrotují, vláda vznosně filosofuje, jaké školné platit za deset let. Nedivte se, vždyť vysoké školy jsou prioritou vlády Mirka Topolánka.

Šťastný nový rok…

Převzato z blogu autora na www.aktualne.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments