Národ masochistů

http://momento24.com/en/wp-content/uploads/2009/06/topolanek.jpgPohádku Hanse Christiana Andersena „Císařovy nové šaty“ by měli znát všichni. Jenže, jak ve společnosti přibývá IT negramotů, není to vůbec jisté, proto: mocnému císaři nabídnou dva tkalci, že  „utkají látku a ušíjí z ní takové šaty, které budou neviditelné pro každého, kdo je neodpustitelně hloupý a kdo není schopen zastávat svůj úřad. Tak je věc také v císařově okolí vyhlášena a tak se také dostane na vědomost všem poddaným. Nastává zvláštní hra – tkalci dlouho do noci horečně pracují u prázdného stavu, dodané zlato a perly ovšem strkají do vlastních zavazadel. Pak cvakají nůžkami a píchají jehlou do vzduchu, jezdí žehličkou po prkně, takže iluze tkaní a šití je dokonalá, až na to, že nikdo žádné šaty nevidí. Nic nevidí ani nejmoudřejší ministr, kterého císař poslal, aby se přesvědčil o stavu díla. Každý z císařova okolí ovšem raději předstírá, že vidí, aby s ním nebyla rozvázána pracovní smlouva. Do stejné pasti upadne nakonec i císař sám. … Šaty jsou nakonec hotovy a císař se v nich jde slavnostně ukázat dvoru i lidu. Všichni sice asi vidí jen královskou nahotu (spodní prádlo přišlo do Evropy až po křižáckých válkách), ale všichni jásají nad jeho novými krásnými šaty. Nakonec – jsou to živitelé rodin a celá věc jim nestojí za nějaké existenční ohrožení. Jenom jedno dítě se nakonec ozve a vykřikne do jásotu „Vždyť král je nahý!“ (Milan Klapetek)

Nezvyklé je, že v našem případě, v horké současnosti, tu zřejmou pravdu nevykřiklo dítě, ale sám císař a jeho bývalý ministerský předseda. Posuďte sami:


„ODS samozřejmě doplatila na nešťastné Topolánkovo předsednictví a na prorůstání lobbistických struktur do této politické strany." Navrátit důvěryhodnost politikům ODS lze podle prezidenta jedině tak, že se strana vrátí ke svým ideovým základům a zapomene na populismus a na své vztahy s byznysem. "Vždy jsem říkal, že ODS má být pro trh, nikoliv pro byznys.“ To pravil pro tisk Václav Klaus, císař.


"Ačkoli to normálně nedělám, musím na toto lživé prohlášení reagovat. Pokud byl kdy v Česku někdo symbolem prorůstání byznysu do politiky, byl to právě Václav Klaus a podnikatelská klika, která jej obklopuje už z dob divoké privatizace." To zase vykřikl (skutečně poněkud dětinský) bývalý ministerský předseda.


A už se perou…


Horší okamžik si samozřejmě nemohli vybrat, je před druhým kolem senátních voleb, ale tajming byl vždy silnou stránkou ODS, viz shození LUIjujícího předsedy dva měsíce před volbami.


Extra zajímavé až senzační je pak to, že pravdu mají oba. ODS byla odjakživa jenom převodovou pákou českého podnikatelského podsvětí, této chobotnice, která stojí za většinou našeho současného neštěstí. A která byla kriminálním způsobem (útěk před právníky) vytvořena záměrně, aby odevzdávala svému předvoji, tedy občanským demokratům, patřičné desátky. Viz rozčarování bývalého poradce  obou rozhněvaných mladých mužů, který opakovaně a zcela otevřeně hovoří o tom, že stranu vlastně kučírují kmotři, kteří na kongresy přijíždějí v kočárech, černých limousinách s kouřovými skly (motor však ekologický tříválec o obsahu 650 ccm) s extra poznávacími značkami a kongres řídí od barových stoliček v zákulisí (Haas). Bič prý mají zastrčený v prkenici v náprsní kapse smokingu. (Další článek o tomto tématu se jmenuje Poslední kapka reformy ODS od téhož autora a nelze na něj dát odkaz, musíte ho na NP vyhledat v seznamu článků pana Haase.)


A tak se navzájem tyto dvě tragikomické postavy, podnikatelé a politici ODS, podpírají, jedna bez druhé nemůže být, protože kdyby jedna cukla, druhá spadne na čumák.


Tuto nesnesitelnou a v Evropě málo vídanou situaci (snad v Itálii, ale kam se dneska na nás Taliáni hrabou…) pomáhají zakrýt média svou kouřovou clonou, jsou tím pověstným inkoustovým oblakem, který chobotnice vypouští v ohrožení. Vždyť už národ tak zblbli, tihle další lokajíčkové podnikatelů, že vnímá jako pejorativní slovo „populistický“, což znamená lidový, ve prospěch lidu, a líbí se mu „antipopulistický“, tedy protilidový. Národ masochistů, jinak to nevidím, jenom nám ještě naložte, a přitlačte, další poplatky, školné, do penze v osmdesáti, ááách, to se nám to líbí…


A zase jdeme k volbám, tak jim to hodíme, těm našim dominám modrým mafiánským.


Že už mají zcela odhalené zadnice, jako ten císař, to je vlastně ku prospěchu věci. Stylové. To k bičíku a mučícím nástrojům tak nějak patří.


 

(Diskuze bez registrace je otevřena ZDE.)

Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments