Náznaky jaderné dohody Ruska se Sýrií znepokojují USA
Dünden Bugüne Suriye resimleriMinisterstvo zahraničí Spojených států připomíná odpovědnost Ruska coby signatáře Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) před podpisem dohody o výstavbě jaderných reaktorů v Sýrii.
 
Rusko musí brát v úvahu syrské problematické postoje v jaderných otázkách, a musí zvážit spolupráci s Damaškem v jaderné energetice. Řekl to tuto středu významný představitel Spojených států.
 
Tyto komentáře následovaly po zprávách, že ruský prezident Dmitrij Medveděv a jeho syrský protějšek Bašár Assad počátkem tohoto týdne diskutovali o možnostech jaderné spolupráce.
 
Medveděv sdělil novinářům, že spolupráce se Sýrií v oboru atomové energie může nabrat druhý dech. Podrobnosti o tom, jaká spolupráce připadá v úvahu, nesdělil.
 
Ruské tiskové agentury citovaly Assada, který řekl, že diskutoval s Medveděvem možnost výstavby elektráren v Sýrii, včetně jaderných. V září 2007 bombardovala izraelská válečná letadla oblast ve východní Sýrii. Později USA tvrdily, že tam byla jaderná zařízení určená k výrobě atomové bomby za pomoci Severní Koreje.
 
Sýrie je signatářem NPT, která zakazuje členským státům získávání jaderných zbraní, zatímco Rusko je jedním z hrstky států, které podle smlouvy mohou jaderné zbraně vlastnit.
 
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip J. Crowley ve středu řekl novinářům, že v případě jakýchkoliv dohod o jaderných zařízeních, které by zahrnovaly Sýrii, by byl Washington opatrný.
 
Na otázku zda Spojené státy souhlasí s možnou jadernou vazbou Ruska se Sýrií, Crowley řekl, že signatáři NPT, včetně Ruska, mají "zvláštní závazky".
 
Všichni členové mají svá práva, ale všichni mají také své závazky“, řekl.
 
Dodal: „Co se nás týče, Sýrie dosud nezodpověděla otázky, které by vyvstaly v souvislosti s NPT a jinými zeměmi, jež připadají v úvahu pro energetickou spolupráci.“ řekl Crowley.
 
Překlad: zajoch

Převzato z Haaretz

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments