Nebezpečná únava z občanství

Kresba: Zdeněk KošekTýden sedíme u státnic a zkoušíme, protože přišel konec semestru. Vidíme se s kolegy z jiných škol a ve většině případů je hlavním tématem vytunelování školství pomocí tzv. "reformy", kterou spolehlivě zajistí prováděcí vyhláška zvaná "Bílá kniha". Kolega z Akademie věd byl fascinovaný nezájmem svých kolegů o dění na této ctihodné instituci, kterou lhostejným akademikům vytunelovali doslova před nosem. Její finanční fondy skrytě převádějí na ministerstvo průmyslu.

Únava z politiky je věc psychologická, jde o kravinu. Únava z občanství je věc druhá, nebezpečná. Nejde o kravinu, ale o fungování demokracie. Rozdíl mezi občanskou a unavenou společností jsem tento týden prožil několikrát.

Lidé, kterým to už u nás leze krkem, odcházejí pracovat na Západ: zkušení lékaři s mnoha léty praxe; mladé zdravotní sestry a lékaři, kteří pro jistotu začínají svůj život v Evropě, a nikoliv na jejím východním předměstí. A k tomu musím připočítat mnohé kolegyně a kolegy, které jsem znal během studií v Paříži, Londýně a Mnichově. Ti se raději domů ani nevraceli, protože se jim nechtělo bádat za kapesné a za nulové vyhlídky v oboru.

Česko se rozhodlo jít cestou nejmenšího odporu a šetří tam, kde inteligentní národy naopak přidávají. Za deset let si o tom povíme více.

 

Převzato z Umlaufovin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments