Nejhorší nejsou trpaslíci, ale fanatičtí ekologové!

Pan Martin Komárek, redaktor MfDNES napsal ve čtvrtečním čísle svých novin článek Liberecké mistrovství je úspěch. Tedy – ani moc nenapsal, v čem ten úspěch spočívá, o to razantnějí se však pustil do lidí, kteří si myslí opak. Zvláště pak ekologové dostali co proto, cituji: „Fanatičtí ekologové, kteří vědí, že mistrovství dočista zničí vzácnou populaci polochlupatce jizerskohorského a porosty odulnice střapaté (o jejichž existenci jsou přesvědčeni pouze oni)“. Postoj pana Komárka se zjevně mnoho neliší od chápání minulého režimu, považujícího přírodu pouze za kulisu pro masové skotačení. Jestli na to doplatí, však ono to zase vyroste. A pokud ne? Nevídáno, znáte někoho, komu bude ten polochlupatec chybět?

Takové nazírání na ekologii není nic divného, když i pan prezident jasně prohlásil, že ekologie není věda, ale pouze kompilát jiných disciplin a ve své knížce Modrá, nikoli zelená planeta o přírodě utrousil na samém konci jedinou větu, že bychom se k ní měli chovat šetrně. Konec konců, jakápak přehnaná ochrana, on se o přírodu trh postará.


Z tohoto pohledu také nikomu nevadí, když zoolog CHKO Beskydy uvedl nedávno v televizi skutečnost, že první populaci vlků, která k nám migrovala ze Slovenska, obratem vystříleli myslivci. Co na tom, že vlci byli chránění podle zákona o myslivosti i podle zákona na ochranu přírody. Ostatně, proč je nepostřílet? Vlci jsou zubatí a žerou Červené karkulky. Zastávat se jich může jen fanatický ekolog. Časopis Živa publikoval odhad, že za posledních deset let u nás myslivci zastřelili asi 500 rysů. Zvířat, chráněných podle již zmíněných zákonů – a opět to nikomu nevadí. Co rámusu se nadělalo kvůli údajnému porušení zákona o lékařských poplatcích. Kolik peněz a politického kapitálu se investovalo do různých kontrol a výhrůžek! Tady je jasné porušování zákonů, které mají legislativně stejnou váhu a nikomu nestojí za jediné slovo. Nebo máme zákony důležité a zákony, které nestojí za řeč?

Končící zima sebou přináší další hit – kácení stromů. Kácení masové, bez ohledu na zdravotní stav stromů, jejich hodnotu, stáří, jejich příspěvek ke kvalitě krajiny. Nejhorší je na tom, že kácení doporučí, schválí si ho a provedou pořád ty samé správní orgány. A pokud si někdo nestěžuje opravdu razantně, strom, který sto let poskytoval stín, kyslík a domoc ptákům zmizí tiše v propadlišti dějin. Je potřeba fanatického ekologa, aby prosazoval fakt, že i stromy mají v krajině místo?

Pan Komárek říká, že jsme si mistrovstvím udělali dobrou propagaci naší země. V tom má pravdu, jen by se mělo zvážit, zda cena je úměrná výsledku. Měl jsem zato, že smyslem vybudování sportovišť je jejich další a co nejmasovější využívání. Nyní máme lyžařské můstky pro několik specialistů a tratě, na kterých je sníh nanejvýš jednou za deset let. Alespoň, že na modernizovaných kolejích se bude studentům dobře bydlet.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments