Nejsme pupek světa ani vzor pro jiné země

Nezvykle teplá zima otevřela nový rok. Pro Českou republiku to bude již pětadvacátý od roku 1989. Místo hodnocení či komentování toho či onoho jsem dnes vybral pár čerstvých témat ze zahraničních médií. Možná Vás napadne nějaká inspirace, možná si budete klást různé otázky a možná si uvědomíte, že nejsme pupkem světa a nejsme ani v situaci, abychom ostatní příliš poučovali anebo se dokonce stavěli do pozice vzoru pro jiné.


Rumunský nejvyšší soud odsoudil bývalého premiéra Adriana Nastaseho ke 4 rokům odnětí svobody za úplatky. Byl rovněž odsouzen ke 3 rokům vězení za vydírání, avšak v Rumunsku platí princip zrušení menšího trestu ve prospěch většího, proto druhá obžaloba nenavýšila výši jeho trestu. Jeho choť Dana Nastaseová byla shledána vinnou z účasti ve spiknutí a byla odsouzena na 3 roky podmínečně.


Maďaři vyřadili nabídku plzeňské Škody Transportation z miliardového tendru na nové tramvaje pro Budapešť. Důvodem bylo to, že Škoda nedokázala doložit svou vlastnickou strukturu a čelila tak vážnému podezření z neprůhledného offshorového pozadí.


V Turecku zažívají největší korupční skandál v novodobé historii. Korupční kauzy sahají do nejvyšších pater politiky, byznysu i policie. V sítí vyšetřovatelů uvízli například ředitel státní banky a dva synové bývalých ministrů.


Čínský filantrop Čchen Kuang – piao má zájem o koupi většinového podílu v amerických prestižních novinách New York Times. Čchen získal své bohatství prostřednictvím společnosti zabývající se recyklací. „Uvědomil jsem si, že vliv Timesů na celý svět je neuvěřitelně velký. Každá vláda a velvyslanectví po celém světě věnuje New York Times pozornost“, prohlásil Čchen.


Španělský vyšetřující soudce obvinil dceru krále Juana Carlose princeznu Cristinu z daňových úniků a praní špinavých peněz. Oznámil to v úterý soud ve městě Palma de Mallorca. Její vyšetřování podle agentury AFT souvisí s objasňováním aféry jejího manžela, bývalého házenkáře Iňakiho Urdangarina, který je podezřelý ze zpronevěry více než šesti milionů eur z dobročinné nadace, kterou vedl.


Babiš na postu ministra financí je úplně zřejmý konflikt zájmů. Podnikatelské zájmy ovšem jasně zastupují i další ministři za ANO. Je to, jako kdyby Penta (finanční skupina) přímo obsazovala posty ve vládě“, napsal slovenský deník SME v reakci na navrhované složení koaliční vlády v sousedním Česku.


Bavorsko chystá výrazně více přepadových kontrol u hranic s Českou republikou. Pro novoroční vydání deníku Die Welt to řekl tamní ministr vnitra Joachim Hermann. Podle něho chce největší spolková země tímto způsobem zakročit proti přeshraniční kriminalitě a proti mezinárodně působícím zločineckým skupinám.


Bulharský energetický regulační úřad zahájil kvůli velkému množství stížností zákazníků důkladnou kontrolu v místních divizích společnosti ČEZ, Energo Pro a rakouské EVN. Řada Bulharů a firem působících v Bulharsku si podle agentury Reuters v poslední době opět stěžuje na příliš vysoké účty za energii.


Do tří až pěti let doženeme země střední Evropy, jako je Česká republika“, říká hlavní ekonom lotyšské banky Nordea Andris Strazds. Na úroveň Finska či dokonce Německa se ale Lotyšsko podle něj nedostane dříve než v roce 2030 – stejně jako Česko. Zásadním předpokladem ovšem bude zvýšení konkurenceschopnosti a produktivity, dodává Strazds.

 

Foto: Banksy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments