Někdo u vás krade? Někoho si zastřelte!

Březen 30, 2011


Prezident Klaus prominul trest muži, který střílel na prchající zloděje a vypuklo všeobecné plesání, kterak pan prezident napravil tu hroznou nespravedlnost, které se na nebohém obránci svého majetku dopustil soud. Jenže ouha – dotyčný podle většiny dostupných zpráv nevystřelil po někom, koho při krádeži přistihl, ale po někom, o kom se domníval, že by mohl být zloděj, a to v situaci, kdy nemohl ani vědět, že ke krádeži skutečně došlo, či dochází. („Vystřelil na auto, o němž se domníval, že v něm od jeho sběrny kovů ujíždějí zloději.“iDnes) „Střílel na údajné zloděje, kteří se měli vloupat do jeho firmy“ (Novinky).  Jenom podle Aktuálně „střílel na ujíždějící skupinu mladých lidí, kteří kradli v jeho sběrně surovin,“ ale ani Aktuálně nepíše, že by něco ukradli).

Stejně jako soudy se domnívám, že se dotyčný mstil v afektu. Netvrdím sice, že kvalifikace jeho skutku jako pokusu o vraždu je adekvátní, ale trest za nepřiměřené jednání je zcela na místě, na rozdíl od prezidentské milosti, podle které můžete při obraně majetku před zloději střílet kolem sebe jak u Verdunu a vůbec nezáleží na tom, po kom střílíte. Když trefíte někoho, kdo neměl s krádeží (pokud vůbec k nějaké krádeži došlo!) nic společného, je to jeho problém, že byl ve špatný čas na špatném místě. Vy jste z obliga, vy jste bránil svůj majetek.

Zabránit krádeži? Ano. Překazit krádež? Ano. Ale likvidace domnělého pachatele? S tím bych byl velmi opatrný. Jenže prezidentský patent už je vydaný.


Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments