Německo čelí izraelskému tlaku ve věci údajného agenta Mossadu

Suspects in Dubai assassination of Hamas operative Mahmoud al-Mabhouh Podle zpráv v německém tisku odmítá tamní vláda izraelské požadavky, aby přestala usilovat o vydání údajného izraelského špióna jménem Uri Brodsky z Polska, který je podezřelý z toho, že opatřoval pas pro úkladné vrahy představitele Hamasu.  

Německá vláda řekla, že navzdory tlaku z Izraele nebude zasahovat do vyšetřování podezřelého agenta Mossadu, který je spojován s atentátem na představitele Hamásu v Dubaji. Informovaly o tom v sobotu německé deníky.

Německý představitel řekl deníku Der Spiegel, že ministerstva jsou zajedno v přesvědčení, že jakékoliv vyšetřování Brodskyho by mělo být „vedeno pouze v souladu s právem“.

Brodsky, jehož vydání požadují německé úřady, byl zatčen 4. června na letišti ve Varšavě, což vyvolalo silné protesty izraelských diplomatů. Je podezřelý z toho, že pomáhal zajišťovat německý pas pro vrahy Mahmúda al-Mabhúha, zabitého v dubajském hotelovém pokoji 19. ledna tohoto roku.

Německo nebude navzdory izraelským požadavkům uplatňovat zákon, který uvádí „zvláštní veřejný zájem“, aby zastavilo vyšetřování role Brodskyho v této vraždě.

Německá vláda požadala Polsko o vydání Brodskyho k soudnímu přelíčení v Německu, čemuž se Izrael snaží zabránit.

"Naší povinností je zabránit jeho vydání do Německa,“ řekl ministr obchodu a práce Benjamin Ben-Eliezer německému Der Spiegel. „Pokud však dojde k soudu v Německu, neohrozí to dobré vztahy mezi Izraelem a Německem.“

Brodský je v podezření, že za pomoci advokáta v Kolíně nad Rýnem získal cestovní pas, a zdá se, že tam cestoval v březnu 2009 pod krycím jménem Alexander Verin. Kreditní karty jím používané během jeho cesty byly také použity pod jménem Brodský, říkají vyšetřovatelé.

 

Převzato z Haaretz

 

Překlad: Clair, Stan

 

Foto: Podezřelí z dubajského atentátu

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments