Neonacismus je ve Spojených státech na vzestupu




Září 22, 2010

Ve Spojených státech byla rozpoutána kampaň proti prezidentu Baracku Obamovi, která není ani zdaleka jenom předvolebním bojem. Je výsledkem neonacismu, který v latentní podobě v USA vždycky existoval a získal nový směr po roce 2000, kdy do Bílého domu vstoupil G. W. Bush.

Porážka Německa ve druhé světové válce a fyzická likvidace Hitlera nezpůsobily zánik nacismu, jejich výsledkem byla spíše jeho expanze prostřednictvím úředníků na různých úrovních systému, jež byla v mnoha zemích uvítána. Prominentní osoby získaly pasy s novými identitami, vydané uznávanými institucemi a vládami. Ti, kteří byli využitelní ve vědeckém výzkumu nebo vývoji zbraní, našli útočiště v rozvinutějších zemích Západu a SSSR. Jiní, kteří byli stíháni za válečné zločiny, byli v méně vyspělých státech využiti s tím, že za svůj pobyt zaplatili značné sumy. Následně byli zařazeni  mezi kolonisty, kde využili své schopnosti v místech, která osídlovali. Úředníci se uplatnili v diktátorských režimech Latinské Ameriky a těšili se podpoře politiků a skupin sympatizujících s nacismem.

V USA šel rasismus ruku v ruce s kolonizací tohoto území. Oběťmi nebyli jenom původní obyvatelé, ale rovněž černoši, kteří byli uneseni a jako otroci dovezeni z Afriky. Dnes by se za nejtypičtější představitele neonacismu mohl považovat Ku Klux Klan.

Obama a bílá nadřazenost

Přeneseme-li se z minulosti do současnosti, ocitneme se u Baracka Obamy, který je sužován opozicí, jež se v mnoha ohledech blíží neonacismu, a za Bushe cítila, že je zastoupena a bojovala proti muslimům, kteří byli prohlášeni za nové nepřátele a přídáni na seznam nepřátel starých – k černochům, Hispáncům, Židům, socialistům a homosexuálům.

Ve dvacátých letech minulého století byla vytvořena severní větev neonacistického hnutí, jež se spojilo s německou Svobodnou společností Teutonie (Free Society of Teutonia) do Německo-amerického spolku (German-American Bund), který se zviditelnil ve třicátých letech dvacátého století, v době, kdy byli na vrcholu moci Hitler a Mussolini. Po porážce Německa se v roce 1959 objevila na scéně Americká nacistická strana (American Nazi Party), vedená Lincolnem Rockwellem.

V současnosti existuje několik skupin, z nichž nejvýznamnější je Árijský národ (Aryan Nations), kterou FBI podezírá z teroristických hrozeb, a Rand Corporation, popisovaná jako „první skutečná teroristická organizace“. Bylo to však až spojenectví různých bílých rasistů, které vyhlásilo válku Baracku Obami, když se stal presidentem. Dva členové, kteří plánovali vraždu 102 Aforameričanů, z nich 14 přišlo o život, byli zatčeni. Jejich hlavním cílem však bylo zavraždit Obamu. Chtěli si obléci bílý oděv a bílou pokrývku hlavy. Nehodlali při tom sami položit život, byli však včas zadrženi.

Sarah Palinová, Fox News a Tea Party

Hlavní osoba, která vede současnou ofenzívu proti americkému prezidentovi, je bývalá republikánská kandidátka na úřad viceprezidenta Sarah Palinová. Financovala ji televizní stanice Fox News. Najala Palinovou jako politickou „komentátorku“ za nehorázný plat.

Další komentátorskou hvězdou tohoto televizního kanálu je Glen Beck, ceremoniář na nedávném setkání na tomtéž místě, kde Martin Luther King pronesl svůj projev "Mám sen" na obhajobu občanských práv i pro černochy. Akce, pří níž byl Obama obviněn, že je socialista a muslim nenávidějící bílé, je považována za urážku památky dr. Kinga a zároveň za provokaci.

Existují i některé skupiny byznysmenů, které neonacistickým hnutím přispívají a které vytvářejí organizace, jež se stavějí na odpor proti Obamově politice. Dokázali přesvědčit nejméně 25% Američanů, že jejich prezident je muslim, nikoliv křesťan. Bílý dům to musel dementovat. Kampaň však pokračuje a pravice i ultrapravice se snaží být dominantní, aby byla schopna vyhrát nadcházející parlamentní volby a dosáhnout většiny ve Sněmovně reprezentantů s cílem zablokovat zákony, které by šly proti zájmům velkých korporací. Současně také mobilizují za prosazení zákonů proti přistěhovalcům a etnickým menšinám v jednotlivých zemích Unie.

Podle rozhlasu a televizních komentátorů zemi škodí jak černá populace, tak nyní nově muslimové, narození ve Spojených státech. Pronásledování muslimů vedlo až k takovým koncům, kdy diskriminovaný lékař začal střílet na vojenské základně, kde sloužil.

Razantněji než někteří vládní činitelé, projevující svůj postoj proti muslimům, se vyjadřuje CIA. Obává se údajných "teroristů na export", tedy takových, kteří se narodili v USA. Podle nich tak existují muslimští Američané, kteří se spojují s jistými kruhy, které stojí proti zájmům jejich vlasti.

Evropa je na tom podobně

Rasismus nevzrůstá jen v Americe, která vykazuje bujení neonacismu. I v Evropě jsme svědky posilování skupin, které dávají signál o tom, že vlády realizují xenofobní politiku, jež postihuje etnické i náboženské minority. Francie a Itálie jsou v čele pelotonu. Obě tyto země zpřísňují své zákony proti Cikánům. Tak činil i Hitler, který je likvidoval po tisícovkách. V EU je to  nezákonné. Romové jsou uznáváni jako občané, jenže se jim takto bere právo volně se pohybovat po celém území EU a neopravňuje je to mít všude zaměstnání. Britové, aby nezůstali pozadu, oznámili obavu z teroristických útoků muslimů. To všechno přichází právě tehdy, když v tisku dominují varování a obavy z nové recese. Existuje deset bank, které by mohly zkrachovat během několika měsíců.

Vyvolávání rasismu je pouze zakrýváním ostatních problémů a vede k růstu neonacismu.

Převzato z Pravda.ru

Překlad: zajoch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments