Neonacisté a Gypsy Industry
Až do minulého víkendu jsem nekomentoval aktivity neonacistů. Nebylo to proto, že bych jim podvědomě fandil nebo měl strach z jejich reakce, ale spíš proto, že jsem se domníval, že pro nás nepředstavují reálnou hrozbu. Byl jsem také přesvědčen, že každá informace o jejich aktivitách jim v konečném důsledku prospívá.

 

V sobotu však nejdříve válečnou zónu přípomínajícím Ústím nad Labem pod ochranou policie (opravdu ji máme od toho, aby bránila neonacisty a neadekvátně zasahovala proti jejich odpůrcům?) pochodovali Autonomní nacionalisté, což je skupina, která si velmi „vlastenecky“ notuje s německými neonacisty a revanšisty. V sobotu v nočních hodinách pak došlo ke zbabělému žhářskému útoku na romskou rodinu v severomoravském Vítkově, také pravděpodobně s rasovou motivací. Když si porovnáte fotodokumentaci z již proběhlých neonacistických provokací, zjistíte, že probíhající hospodářská a politická krize je vodou na mlýn pravicovým extrémistům, že roste jejich počet i odhlodlání a každá jejich další akce je organizovanější a účinnější. Nelze také nevidět, že mají stále vyšší podporu ve společnosti, unavené dlouholetým neřešením sociálních problémů.

 

Chceme-li tuto situaci skutečně a s chladnou hlavou řešit, měli bychom si nejprve položit, a někdy v budoucnu i odpovědět, na tyto otázky:

1.    Je toto hnutí opravdu autentické, jak se nám snaží naznačit Ivan Langer, a vzniklo z pocitů rozčarování nad zhoršováním situace v romských ghettech a jejich okolí, z rozladění nad neúčinnými pokusy o „pozitivní diskriminaci“ menšin  a z osobních negativních zkušeností s drobnou pouliční kriminalitou a zneužíváním sociálních dávek?

2.    Pokud není autentické, komu prospívá eskalace napětí mezi většinovou společností a v mnohém skutečně odlišnou menšinou?

3.     Nejsou tito lidé ve spojení s „Gypsy industry“, který na jedné straně reprezentují lidé, bohatnoucí z romské emigrace, a na druhé nevládní organizace a „profesionální Romové“, bohatnoucí ze státních grantů a dotací?

4.     Neslouží všichni ti pomýlení „vlastenci“ pouze k odvedení pozornosti od velkých problémů, kterými nás zásobují naše slušné „bílé límečky“ k někomu, kdo se neumí tak efektivně bránit?

5.     Nejsou jenom vítanou záminkou pro další posilování kontroly nad občanskou společností a totalitních tendencí?

 

Možná nám na tyto i další otázky odpoví bývalý člen Ku-klux-klanu, který bude v pátek přednášet na Karlově univerzitě.

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments