Netanjahu: Části Západního břehu patří Izraeli „navěky“

bennynetanyahuxBlízkovýchodní mírový proces už je dávno jen slovním obratem bez jakéhokoli obsahu, a to tím spíš, když nyní izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil některé regiony okupovaného západního břehu Jordánu za „věčnou" součást Izraele.


Při slavnosti sázení stromků v jedné z židovských osad na okupovaném břehu Netanjahu prohlásil, že „sázíme tady, zůstaneme tady, budeme zde stavět, toto místo bude neoddělitelnou součástí státu Izrael navěky." Dodal, že židovské osady jsou součástí „svrchovaného Jeruzaléma".


Tyto osady vznikly na území, které Izrael okupuje od roku 1967, a nejsou považovány za součást Izraele. Leží blízko arabského východního Jeruzaléma, o němž Netanjahu rovněž tvrdí, že patří státu Izrael. Před pár dny přitom vznesl požadavek, aby izraelská armáda zůstala na okupovaném břehu Jordánu i v případě, že by tam byl vyhlášen samostatný palestinský stát.


Palestinská samospráva jeho slova ostře kritizovala jako důkaz neochoty Izraele jednat o míru. Stále více podpory se proto dostává protestním akcím, aniž by se ale zatím nějak hlasitě mluvilo rovnou o třetí intifádě.


Barack Obama minulý týden přiznal rezignaci, když o mírovém procesu na Blízkém východě prohlásil, že je „to prostě příliš těžké". Šéf štábu Bílého domu Rahm Emanuel přitom pobouřil izraelskou pravici, když izraelskému konzulovi v Los Angeles řekl, že americká vláda má už plné zuby Izraele, jehož představitelé přicházejí s rozumnými návrhy vždy až ve chvíli, kdy je na vše příliš pozdě.


Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Nejnovější příspěvky