Neutěšená situace českých důchodců

Únor 15, 2013


Jak ukázala analýza výdajů českých domácností,  vzrostly do konce října roku 2012 výdaje domácností důchodců o 4,8 procenta. Toto číslo je nejvyšší ze všech skupin obyvatelstva, přičemž výše průměrného důchodu činila 10 764 korun, tedy pouze o 2,2 procenta více než v roce 2011. 

 

Nejvyšší byly náklady na léky a zdravotní péči, u nichž byl nárůst 11,9 procenta, dále následovaly náklady na bydlení, které se zvýšily o 8,2 procenta a o 7,1 procenta vzrostly ceny potravin. Valorizace z ledna minulého roku však zvýšila průměrný důchod pouze o 137 korun a u nejnižšího důchodu činilo zvýšení o pouhých 67 korun.      


Podle ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové nedojde v první polovině roku 2013 zcela jistě k žádným změnám, zároveň však uznala, že rostoucí náklady na bydlení osamělých seniorů, kteří žijí ve velkých městech, představují vážný problém.    


Předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes uvedl, že reálná kupní síla nízkých důchodů stále klesá. Systém valorizací je podle Pernese nedokonalý a pro lidi s nejnižšími důchody přímo diskriminační.  


Nejohroženější skupinou mezi seniory jsou osamělé ženy v důchodu, jež v důsledku rozdílného odměňování mužů a žen mají ve stáří velmi nízké penze. Průměrný důchod mužů v roce 2012 byl 11 949 korun, zatímco u žen činil jen 9786 korun.


Zdroj: eSondy

Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
  Odebírat  
Upozornit na