Neuvěřitelný triumf „demokratizace“ v Iráku

volebni-irakOd voleb v Iráku uběhly už bezmála dva měsíce, ale k utvoření vlády je stejně daleko, jako před nimi, tím spíš, že výsledky hlasování jsou stále „živé" – a z vítězů se administrativně stávají poražení.


Poté, co soud rozhodl o zrušení mandátu dvou zvolených poslanců za sunnitský sekulární blok Irakíja, přišla nejvýznamnější sunnitská síla o své dosavadní vedení nad šíitským uskupením dosavadního premiéra Núrího Malikího, které si — vzhledem k situaci poměrně „trefně" – říká strana Státu práva. Obě uskupení tak mají po 89 poslancích, nicméně Malikí si nemusí stýskat, protože soud zároveň baasistické Irakíji zakázal oba „zrušené" poslance nahradit jinými kandidáty, a rozhodl, že o těchto dvou místech se svede procedurálně složitý boj, který ale podle všeho skončí úspěchem Malikího. Volební komise navíc nyní jedná o vyškrtnutí dalších devíti poslanců. Sice tají, jaké jsou stranické příslušnosti, nicméně si lze vsadit, že většina z nich (pokud ne rovnou všichni) jsou z Irakíje, které Malikího vláda už navíc jednoho dalšího  poslance bez udání důvodu i zatkla.


Volby původně dopadly ziskem 91 poslaneckých mandátů pro sunnitskou Irakíji, 89 mandátů pro šíitský Stát práva a na třetím místě se 70 mandáty skončila rovněž šíitská Irácká národní aliance (INA). Malikího strana už předpověděla, že po přepočítání hlasů v Bagdádu, které si prosadila, zabere mandáty Irakíji a volební komise naznačila, že místa „vyškrtnutých" poslanců Irakíje připadnou Státu práva a INA. Konečné výsledky „voleb", které se tak staly skutečnou oslavou demokratizačních schopností USA v praxi, proto nemusejí být známy ještě celé týdny a možná i měsíce.

 

Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments