Nezaměstnanost – americká noční můra
Září 05, 2010

Načasování nemohlo být ironičtější: Těsně před prodlouženým víkendem, spojeným se Svátkem práce (Labor day, 1. zářijové pondělí), vydalo americké ministerstvo práce zprávu, že se definitivně rozbila americká mašina na pracovní příležitosti.

Je to stejně paradoxní jako to, že Wall Street pořádal krátkodobý večírek, protože zprávy byly jenom špatné, a ne katastrofální. Existuje mimo krátkodobých výkyvů důvod k optimismu? Je důvod se domnívat, že druhé kolo recese je otázkou minulosti? Rozhodně ne!  Jen považte…

Ekonomika se zbavila dalších 54 000 pracovních míst v srpnu poté, co ztratila podobný počet v červenci a 175 000 v červnu. Pokud rozeberete i vliv dopadu sčítání lidu, uvidíte, že soukromá průmyslová odvětví vytvořila mizerných 67 000 pracovních míst v posledním měsíci. To je až příliš málo na to, aby se snížila nezaměstnanost.

Když už mluvíme o nezaměstnanosti, ta se zvýšila na 9,6 procenta v srpnu z 9,5 procenta v červenci, a je na tříměsíčním vrcholu. A pokud zahrnete ke všem nezaměstnaným i podzaměstnané pracující, dostanete monstrózních 16,7 procenta amerických pracujících, kteří buď už podléhají malomyslnosti, protože jsou schopni najít si práci pouze na částečný úvazek v situaci, kdy plný úvazek není k dispozici, nebo kteří hledání téměř úplně vzdali!

A podívejme se také, kdo je nájímán, a kdo ne. Ve školství a zdravotní péči je i nadále vidět rozumný růst, s přidanými 45 000 pracovními místy, ale najímání pracovníků zdravotní péče, kteří se starají o stárnoucí populaci, neroztočí kola našeho hospodářství dlouhodobě.

Ekonomicky citlivá odvětví – s pouhými 13 tisíci pracovními místy přidanými v cestovním ruchu a pohostinství a 19 tisíci ve stavebnictví – nevykazují prakticky žádný růst. Průmysl se zbavil 27 000 pracovníků … obchod a doprava ztratily 9 000 pracovních míst …a finanční instituce snížily počty pracovníků již čtvrtý měsíc v řadě. „Difúzní index“, který sleduje, v jakém poměru přibývají a ubývají nová pracovní místa, klesl z 56,7 na 53.

Pojďme ještě o krok zpět a udělejme si v krátkosti celý obrázek o situaci. V prvních sedmi měsících roku 2010 vzniklo asi 650 tisíc pracovních míst. Od začátku recese v prosinci 2007 jsme ztratili 8 400 000 pracovních míst. Tímto tempem bude trvat několik LET, než se vrátíme zpět na původní úroveň. A teď, když se rozdávají karty pro druhou vlnu recese, to bude trvat mnohem déle.

Lidičky, přál bych si, aby mohl být tento víkendový svátek práce optimističtější. Přál bych si, aby reality nebyly znova v provazech … aby na trhu práce byly vytvářeny stovky tisíc pracovních míst měsíčně … aby fabriky hučely … a aby zboží mizelo z pultů obchodů. Tak to však není.

Takže bych na základě těchto zneklidňujících zpráv radil odstoupit od rizika. Místo toho bych využil krátkozrakosti Wall Strretu, abych to vzal z jedné vody na čisto. To by mohla být naopak vaše poslední a největší šance prodat lůzrům akcie za ty nejlepší ceny. A mohla by to být skvělá příležitost připravit se na další ubrání plynu v ekonomice i na burzách.

Můžete to udělat vyzvednutím hotovosti … nákupem inverzních ETF … a pořizováním dalších zvláštních investičních nástrojů, které by zvýšily hodnotu klesajících akcií. Věřím, že budete rádi, že jste to udělali!

Převzato z Money and Markets

Překlad: Aram

This investment news is brought to you by Money and Markets. Money and Markets is a free daily investment newsletter from Martin D. Weiss and Weiss Research analysts offering the latest investing news and financial insights for the stock market, including tips and advice on investing in gold, energy and oil. Dr. Weiss is a leader in the fields of investing, interest rates, financial safety and economic forecasting. To view archives or subscribe, visit http://www.moneyandmarkets.com.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments