Nobelovka pro EU

Letos obdržela Nobelovu cenu míru Evropská unie za to, že prý přetvořila evropský kontinent válek na kontinent míru . 


Nobelův výbor (přesně řečeno jeho norská část), udělil cenu tomuto subjektu bez ohledu na fakt, že i v období  víceméně dlouhodobé konjunktury, nebyla Evropa bez ohledu na existenci EU zdaleka prosta násilí a válek. Za mnohé vzpomeňme kupř. násilí v Baskicku,  Irsku, okupaci části Kypru Tureckem, války devadesátých let na Balkáně (bombardování Srbska, bosenský konflikt, Kosovo), angažmá v osetském konfliktu a násilné ingerence EU skrze NATO v Afghánistánu, Iráku, Libyi, nyní se prohlubující podíl na přiživování konfliktu v Sýrii a připravovaný násilný konflikt v Íránu.


Přitom další výhled je více než děsivý. Evropa a celý západní svět se díky hamižnosti globální a neregulované neviditelné ruce trhu propadl do další vleklé, prohlubující se a nenásilnými prostředky neřešitelné krize. Prohlubují se zájmové konflikty mezi hlavními světovými kapitálovými konkurenčními centry, a v Evropě mezi státy, regiony, bohatými a chudými, tedy mezi věřiteli a dlužníky, národy a národnostmi. V budoucnu lze nejspíš očekávat potlačování demokracie, totalitní praktiky a vlny násilí, které mohou lehce sklouznout do válek. Občasné poválečné násilí malého rozsahu může být v souvislosti s prohlubující se krizí kdykoliv lehce vystřídáno násilím velkým . Jako kdyby se opakovalo staré schéma ve vývoji tržní společnosti.


Je velice zajímavé, že Nobelův výbor v takovéto situaci uděluje svoji účelovou politickou cenu (v minulosti ji obdržely kupř. Jásir Arafat, izraelský premiér a válečník Jicchak Rabin i americký president B.Obama, který pro světový mír předtím ani potom  kromě mírových řečí vůbec nic neprovedl) právě instituci jako je EU a nikoliv, jak bylo zvykem nějakému "disidentovi". Je zajímavé, že doposud nebyla udělena cena třeba J. Assangeovi, který rozkryl špinavé spekulace, antihumánní konspirace  a porušování pravidel mezinárodního práva proti světovému míru, že nebyla navržena někomu z hnutí Occupy Wall Street, anebo někomu z nenásilných bojovníků za demokracii v Bahrajnu anebo Saúdské Arábii. V této souvislosti si lze položit otázku: Bude v budoucnosti navržena Nobelova cena míru válečnému spolku NATO, Hashimu Thaćimu, Nicolasi Sarkozimu anebo Pussy Riot?


Nakonec se nabízí otázka: Nebylo by nejlepší tuto vyprázdněnou navýsost účelově politicky motivovanou cenu konečně zrušit?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments