Novinky.cz nebo spíše Hovinky.cz?

Září 15, 2010

 Dnes uveřejnil on-line magazín deníku Právo & Seznam.cz jako hlavní zprávu na titulní straně informaci o tom, že pravice je favoritem komunálních voleb, tak zní titulek. Ukazuje to prý průzkum agentury Sanep.

Výsledky jsou pro levicového voliče zdrcující: podle této prognózy "by měli sociální demokraté podporu 21,4 procenta lidí. Druhá ODS 19,7 procenta a TOP 09 18,6 procenta. Bodují i VV s 11,3 procenta a komunisté, které preferuje 9,1 procenta."


Teprve na konci článku, kam se propracuje málokdo, stojí věta, že se jedná o internetový průzkum.


Což samozřejmě mění situaci o 90 stupňů, pokud ovšem ne rovnou o 180.


Agentura Sanep (Středisko analýz a empirických průzkumů) "je prvním on-line výzkumným  internetovým střediskem veřejného mínění v ČR. Jedná se o naprosto unikátní a jedinečně získávání zásadních informací od  více jak 175 tisíci registrovaných uživatelů, kteří se podílejí na jednotlivých průzkumech, a kteří jsou přesně rozklíčováni do věkových, sociálních a zájmových skupin. … SANEP svým zaměřením zjišťuje informace od doposud sociologicky neprobádané části populace, která komunikuje se světem prostřednictví internetové virtuální reality a svým počtem představuje největší produktivní část domácí populace." Tolik Sanep o sobě.


Takže tohle nelze. Výběr respondentů pouze z internet ovládající (v první řadě) a denně používajíci (v řadě druhé) skupiny obyvatelstva znamená tak zásadní deformaci vzorku respondentů, že je doslova nepoužitelný. Pamatuji, že před volbami 2010 i 2006 dostávala pravice na různých internetových stránkách ve vlastních průzkumech oněch stránek také přes 60 procent hlasů, ČSSD 5 procent a komunisté tři.


Jdeme dál: "SANEP je exklusivním partnerem Vysoké školy ekonomické v Praze, Fakulty mezinárodních vztahů a výzkumného záměru Governance v kontextu globalizované společnosti a ekonomiky."


VŠE je známým modrým neboli pravičáckým hnízdem, děkani Jiří Schwarz nebo Miroslav Ševčík, oba Liberální institut, jsou snad dostatečnou ilustrací tohoto tvrzení. Onen program "Governance" pak je založen v lednu 2007, poté, co se Topolánkův tým modrého ptactva zahnízdil ve Strakovce a začal, v tomto případě skrze peníze ministerstva školství, snášet svá zatouchající vejce. Pukavce.


A jednoho z těchto četných pukavců, které od té doby zavánějí kotlinou, rozbily i Hovinky.cz, když internetový průzkum svým titulkem povýšily na hlas lidu. Poslední věta v článku na tom nemůže nic změnit.


Zeptám se ještě jinak: Plodí vůbec pravicové vlády a česká média něco jiného než pukavce?


(Na odborný termín Hovinky.cz má copyright dnes již bývalá bogerka iDnes, Monika Rossi. Absenci jejích článků je nutno litovat, absenci její (virtuální?) osoby v diskuzích pak naopak.)


(Diskutovat bez registrace můžete také ZDE.)

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments