Nový šéf Bílého domu

Prvním personálním rozhodnutím nového amerického presidenta Baracka Obamy bylo jmenování šéfa Bílého domu (White House Chief of Staff). Jedním z nejbližších spolupracovníků nového presidenta se stal demokratický kongresman z za Illinois Rahm Emanuel. Devětačtyřicetiletý politik patří k levicovému křídlu strany a má pověst tvrdého až agresivního politika.

Rahm Emanuel je synem přistěhovalce z Izraele a americké Židovky. Jeho otec, Benjamin M. Emanuel, se narodil v Izraeli a byl členem sionistické vojenské organizace Irgun Cvai Leumi, která bojovala (často i teroristickými metodami) proti britské správě za vznik státu Izrael. Matka Martha se narodila v USA a dnes pracuje jako dobrovolnice v organizaci na ochranu lidských práv v Chicagu.

Rahm Emanuel jako dítě navštěvoval konzervativní židovskou školu. S otcem doma hovořil hebrejsky a hebrejštinu částečně ovládá dosud. V době Války v Zálivu Emanuel vykonal dobrovolně službu v izraelské armádě. Pracoval ve volebních štábech demokratických politiků. V prezidentské kampani Billa Clintona pracoval jako šéf finančního výboru a jeho kontakty na špičkové sponzory umožnily shromáždit Billu Clintonovi do té doby nevídané množství peněz. Po vítězných volbách se stal politickým poradcem prezidenta Billa Clintona. Byl údajně „režisérem“ podpisu dohod z Osla mezi Jásirem Arafatem a Jicchakem Rabinem. Po odchodu z Bílého domu se vrátil do Chicaga, kde pracoval jako generální ředitel velké německé investiční banky. Bydlí v Chicagu a s manželkou vychovává 3 děti.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments