O milionáři, který ukradl Vánoce

Byl jednou jeden milionář, který chtěl být ještě bohatší. A protože nejvíc se prý vydělává o Vánocích, kdy lidé pro samý sentiment na korunu nehledí, začal prodávat vánoční dárky. Obchody mu ale kazila nekalá konkurence – Ježíšek. Místo, aby dárky řádně prodával a přirážel si marži, tak je prý, považte, rozdává. No jo, ale co s ním? Na burze se neobchoduje, aby se dal skoupit, zaměstnance nemá, aby se mu dali přetáhnout, ani ta auta, kterým by se daly propíchnout pneumatiky, aby nestíhal termíny, nemá, a zabít ho také nejde, když už je dva tisíce let po smrti. Ale moment, vždyť to je přesně ono – když neexistuje, nemůže se ani bránit. Když ho nikdo nikdy neviděl, tak ani nikdo nepozná, že on nejsem já!


A tak se náš milý milionář začal vydávat za Ježíška a všude rozhlašoval, že dárky nosí on – samozřejmě až po řádném vyrovnání účtů. Hlavně v reklamách v televizi, nejlépe před večerníčkem, aby to viděly děti, které potom budou naléhat na rodiče, aby šli k Ježíškovi-milionáři kupovat dárky. Sice tím zkazil tisícům dětí Vánoce, když jim sebral poslední kouzlo, ale za to se nesmíme na našeho milého pana milionáře zlobit, protože on jinak nemohl. Milionářům nejde o lidi, ale o peníze, a když vidí dítě, tak nevidí člověka, ale zákazníka, cílovou skupinu a prodejní kanál. Některým rodičům, kteří nevěděli, jak dětem říct, že Ježíšek neexistuje, tím dokonce možná vytrhl trn z paty, ale ti ostatní, kterým se tak vlámal do života a udělal bez okolků to, co chtěli a měli udělat sami, mu chvíli nemohli přijít na jméno. Ale nekupte to, když je to tak levné, a proto vše odpuštěno.


A tak Vánoce zmizely ze světa a zbyly po nich jen nákupy, úvěry, obraty a marže. Teď jsou Vánoce zastrčené a zapomenut hluboko v účetních knihách našeho milionáře, kde už je nenajde ani ten nejudatnější auditor. A náš milionář? Umřel, stejně jako umřeli všichni milionáři před ním a umřou i ti po něm, ale Vánoce si s sebou do hrobu nevzal, ty zůstaly zakleté v kapitalismu. Kdo ví, třeba jednou přijede princ na bílém koni, který se nebude kapitálu bát a Vánoce vysvobodí.

 

Převzato z blogu Tribun.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments