O moderních demokratech a Mrs. Dymákové

Dávná diskuse o marxisticko-leninském smyšlení obyvatel Ostravska, která proběhla na blogu LW, mi připomněla velmi komický a pokrytecký postoj dnešní elity k obsahu pojmu demokracie. ( Pak jsem článek někde založil a našel až teď.) Nejde jen o osobní postoj Tomáše Peciny, zde prezentovaný názor je totiž mezi elitou všeobecně rozšířen. Znásilnění slova demokracie je prostě základem dnešní ideologie.

 

Oproti původnímu významu, který nezahrnuje nic jiného než faktickou vládu lidu, byla definice vybavena dalšími poměrně komplikovanými podmínkami, umožňující velmi subjektivní výklad. Dá říct, že jimi byla popsána hlavně forma. V současné době je však za demokracii považováno hlavně formální naplnění těchto účelově doplněných vedlejších znaků bez ohledu na míru naplnění základního obsahu pojmu, tj. vlády lidu. Jestliže zastupitelé rozhodují v podstatných otázkách často, či dokonce pravidelně, proti většinovému názoru, nemá systém s demokracií naprosto nic společného. Jedná se o zcela zjevnou diktaturu, i kdyby se v této společnosti konaly volby každý měsíc.

 

Přírodovědci, kteří se nestarají o slova, nýbrž o skutečnost, by demokracii nejspíš definovali jako korelaci mezi skutečnými činy vlády a většinovým míněním obyvatelstva. Nikoli jako formální systém organizace, držení a předávání moci. Pokud by byla taková definice přijata, šlo by míru demokracie exaktně měřit, což rozhodně není v zájmu elity.

 

Myšlenkové obraty, které umožňují nahradit skutečnou demokracii, tj. vládu lidu, jejími formálními vedlejšími projevy, jsou velmi dobře vidět právě ve výše uvedené diskusi. Prostí občané, třeba nějaká ta uklízečka Dymáková*), se o politiku nestarají a jejich myšlenkové obzory dosahují tak k zájmu o oblíbenou mýdlovou operu. Proto není třeba např. brát v potaz její názor na poměr minimální mzdy a výši nájemného nebo na výši nákladů na ošetření u lékaře. A už vůbec ne na účast v amerických imperiálních válkách (avšak placených z jejich daní), pouštění cizích armád do země nebo devastující ekonomickou politiku. Prostě je hloupá, její názor je nepodstatný a elita musí mít dost „politické odvahy" (copyright S. Vondra), jednat proti těmto zcestným názorům. Demokracie je prostě demokratická vláda demokratů, ne nějakých hloupých Dymákových, a kdo je demokrat to řekneme my, demokraté.

 

Společnost se však většinově skládá a skládat vždycky bude z takových Dymákovic rodin. To je prostě většina „lidu", který má, i když třeba zprostředkovaně, podle demokratů vládnout. Být demokratem znamená respektovat tento názor, ať si o něm myslím cokoli, a pokud se účastním veřejného života, jednat alespoň v základních obrysem podle něj. Nic z toho ovšem u dnešní elity nevidíme, místo toho se setkáváme se zesměšňováním a arogantním přehlížením většinového názoru. Přesto si elita hrdě přivlastňuje slova jako demokracie, demokratický a demokrat.

 

Když mluví o špatném, ale nejlepším systému vlády – demokracii, mají na mysli svůj současný systém a jejich vládu. Když mluví o „rozvíjení" demokracie, mají na mysli upevňování vlastní moci. Když mluví o demokratickém řešení, míní tím rozhodnutí v rámci těch struktur, které mají v moci.

 

A jsou vůbec názory paní Dymákové tak zcestné a pro stát devastující? V 89 paní Dymáková odmítla komunismus, potom humanitární bombardování Bělehradu, válku v Iráku a ignorantského diktátora Bushe. V poslední době paní Dymáková odmítá přítomnost cizí armády v republice, prozatím zachránila české zdravotnictví před úplným vykradením a soustavným soukromým bojkotem tzv. „pozitivní diskriminace" etnik pomalu směřuje k nastolení rovnosti většiny, s etniky elitou privilegovanými. Kdyby byla Mrs. Dymáková seznámena a mohla cokoli poznamenat k nedávné finanční politice bank, její selský rozum by jistě konstatoval to, co my vzdělanci víme až dnes: grandiózní podvod. Míra omylů paní Dymákové rozhodně není příliš odlišná od omylů elit, bohužel pro ni jsou však její zájmy odlišné, tedy ignorované a zesměšňované.

 

Na té skutečné demokracii, i přes prokazatelnou hloupost lidu, asi něco bude.


*) Pro ty mladší, slavná postava nevzdělané posluchačky v Grygarově pořadu „Okna vesmíru dokořán"


Převzato z blogu Nautilus

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments