O polykání



V sobotu večer se mihla Televizními novinami zpráva, že v liberecké ZOO uhynul samec lachtana hřivnatého. Došlo k tomu poté, co spolkl čtvrtkilový kámen. Veterinární lékař se pokusil kámen operativně odstranit, avšak pacient byl proti a opustil tento svět.

Lachtani se živí téměř výhradně rybami, které zuby nedělí, ale polykají vcelku. Pokud sousto pokoušou, tak pouze proto, aby rybu zabili. Jsou schopni spolknout ryby značně velké. Pro jejich snadnější zpracování v žaludku polykají čas od času oblázky, které musí mít k dispozici i při chovu v lidské péči. Lachtani jsou také velmi hraví. Občas se stane, že nabídnutou rybu nespolknou, ale pohazují si s ní, chytají ji ve vzduchu a potápějí se za ní ke dnu bazénu. Jejich hravosti a vrozeného smyslu pro rovnováhu se využívá k vystoupením, které se líbí návštěvníkům, přispívají k popularitě zoologických zahrad a poskytují lachtanům náplň volného času. Snadno se tedy může stát, že ploutvonožec spolkne předmět, který není pro jeho zaživadla určen. Nemusí jít o příliš velký kámen, ale i o nevhodně zvolenou cvičební pomůcku (např. příliš malý míček) nebo předmět náhodně spadlý do bazénu (např. brýle).

Lachtani nejsou jediní, kteří polykají oblázky. Činí tak třeba všichni zrnožraví ptáci, jimž drobné kaménky (tzv. grit) pomáhají ve svalnatém žaludku k mechanickému zpracování potravy. Dominantními polykači všeho možného jsou však pštrosi. Jsou schopni se přecpat jinak potřebnými oblázky, spolykat celé větvičky i plody a jejich specialitou je polykání lesklých a nápadných předmětů. Často se stane, že ke své škodě spolykají hřebíky či kusy drátů, které jim pak proděraví žlaznatý žaludek.

Z plazů oblázky polykají krokodýlové, kteří je rovněž potřebují ke spokojenému životu.

Cizí předměty se náhodně dostávají do zaživadel přežvýkavých sudokopytníků, především turů.

Tato zvířata trhají a polykají co nejrychleji zelenou píci, aby jí pak v klidu a bezpečí znovu vyvrhli do tlamy a přežvýkali, tj. zuby jemně zpracovali a dobře proslinili. Při chvatném polykání, které je vlastně v otevřeném prostoru ochranou před predátory mohou spolknout i nepatřičné předměty, např. provázky, kusy igelitu nebo textilií. I když naše krávy dávno žádní predátoři neohrožují, tento zvyk si zachovaly.

Cizí předmět snadno spolknou i psi. Psovité šelmy totiž mláďatům nenosí potravu v tlamě, ale v žaludku. Polykají a potravu vyvrhují tedy velice snadno. Stejně snadno se vrhnou po předmětu, odhozeném či upuštěném svým pánem. Mohou si s ním hrát, ale také ho okamžitě spolknou. Věc uvázne v jejich zažívadlech a není výjimkou, že musí být vyjmuta operativně. Ohroženi jsou především malí psi do hmotnosti 10 kg a dominantními spolknutými předměty jsou pecky z broskví a dudlíky.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments