ODS-TOP09 a zaměstnanecké výhody: Chucpe…

Před několika týdny se objevily výsledky průzkumu o tom, jak hodnotí lidé dnešní politiky ve srovnání s těmi komunistickými:

“Názor, že současní vedoucí politici jsou na vyšší odborné úrovni než bývalí komunističtí funkcionáři, zastává přibližně polovina občanů (52 %). Pouze pětina lidí (20 %) si myslí, že dnešní vedoucí politici jsou čestnější a poctivější než komunističtí funkcionáři minulého režimu. 84 % občanů se nedomnívá, že by výsady dnešních politických elit byly menší než privilegia politiků minulého režimu. Většina lidí (77 %) také nevěří, že by vláda a další vedoucí činitelé ve svém rozhodování příliš dbali na veřejné mínění.“


Výsledek tohoto průzkumu mě naprosto nepřekvapil – moje odpovědi by byly podobné, jako ty v průzkumu většinové (pokud by se ovšem otázky týkaly té opravdu současné, polopolitické vlády, byly by mé odpovědi znatelně příznivější než v případě té předchozí, neslavné Topolánkovy…).


Uplynulé dny opět potvrdily, že politici přinejmenším některých stran jako by úplně ztratili soudnost. Při jejich boji za omezení některých letitých zaměstnaneckých výhod je zřejmě ani nenapadlo zamést si před vlastním prahem.


Dovolím si v této souvislosti níže ocitovat příspěvek, který na toto téma v diskusi pod článkem M.Topolánka napsal fundovaný diskutér vystupující pod nickem „Lex“, protože lépe bych to napsat nedokázal. V diskusi pod oním článkem se objevily i poukazy na to, že poslanci mají zdarma veřejnou dopravu, plnou nemocenskou od prvních dnů nemoci po dobu 3 měsíců a řadu dalších výhod. , na obrovské “benefity” manažerů různých státních i soukromých firem, atd.


Kritiku těchto výhod označují politici a s nimi spřátelení novináři většinou jako “populismus”.


Na téma zaměstnaneckých výhod a chystané stávky byl také rozhovor s odborářským předákem Jaromírem Duškem v dnešních Lidových novinách. Ten také velice trefně odpovídá na otázky zjevně odborům nepříliš přátelského novináře (jen tu trapnou pasáž o homosexuálech si mohl odpustit…).

*****************************************************

Lex napsal(a):

Jako předsedovi vlády Vám podle zákona náleželo naturální plnění v podobě užívání k výkonu funkce i pro osobní potřebu dvou osobních automobilů v hodnotě každého okolo dvou miliónů korun, a to i s řidičem nebo bez něho, a dále užívání přiměřeného bytu, kterým v případě českého premiéra (Vás taky) je Kramářova vila v honotě nejméně 100 miliónů korun. Podle daňových předpisů se takové užívání auta zdaňuje 1/10 jeho ceny v daňovém základu ročně (hodnotu nákladů na řidiče by bylo třeba asi připočíst). Jak je to se zdaněním bezplatného nájmu vily se mi nechce hledat, tam by ale do daňového základu měla být započtena celá výše nájmu, jářku nějaké čtyři milióny ročně?


Můžete nám odpovědět, pane Topolánku, kolik na daních jste zaplatil z bezplatného využívání těchto benefitů?


A abych nebyl za demagoga, dovolím si připomenout, o co ve sporu jde. O tzv. "režijní" výhody, které zaměstnavatel sice zdaňuje, ale v "režijní" hodnotě, kdežto vám jde o danění v tržní hodnotě. Ukázkou demagogie byl včera z Pardubic Václav Moravec, který donekonečna papouškoval to, co Vy, a stále se odvolával na ostatní zaměstnavatele a zaměstnance, kteří tyto výhody nemají a kteří musí platit plné jízdné. Uvědomuje si tato persona, stejně jako Vy, že je to přihlouplé tvrzení? Pro každého soukromého zaměstnavatele, který chce odměnit své zaměstnance, je nejlevnější, když jim poskytne "benefit" ze své produkce, v "režijní ceně".


Jak k tomu ale přijde dělník z cementárny, že jeho kolega pracující v továrně na hodinky "Omega" dostane k vánocům takový exemplář, který majitele stojí sto franků, ale na trhu je za ticíc? Ale pojďme domů – kdysi, za první republiky i za komunistů měli zaměstnanci drah nárok na deputátní uhlí a dřevo, stejně jako horníci, stejně jako zaměstnanci lesů vždycky na palivové dřevo atd. A někteří snad ještě pořád mají. To abyste se z toho, pane Topolánku, skoro zbláznil nad tou nespravedlností, kterou jsou šikanováni ostatní lidé. Protože o vaši vrstvu tu nejde vůbec, že ne.

************************************************************

Nemohu si pomoci, ale ODS a její mladší sestra TOP09 evidentně hájí hlavně zájmy úzké vrstvy těch nejbohatších – je pro mě těžko pochopitelné, že i přesto mají poměrně hodně voličů…


Musím ovšem přiznat, že v 90 letech letech jsem byl mezi nimi i já, i já jsem pohlížel na odbory jako na jakýsi škodlivý pozůstatek komunistického období…


No, vyrostl jsem z toho…

************************************************************

P.S. Aby nebylo mýlky – já si (populisticky) nemyslím, že politici mají příliš velké platy. Vadí mi ale, že kromě (nijak závratných) platů mají i velmi neprůhledné "náhrady" a výhody. Proč nemají prostě jeden opravdu slušný, normálně zdaněný plat, ze kterého by platili jako každý jiný všechno, co ke své práci a životu potřebují?

 

Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments