OSN ocenila stav libyjských lidských práv

Duben 05, 2011

  1. Pracovní skupina Universal Periodic Review (Všeobecný pravidelný přezkum), ustanovená v souladu s Komisí OSN pro lidská práva č. 5/1, měla své 9. zasedání od 1. do 12. prosince 2010. Zpráva o Libyjské arabské džamahíríji byla projednána 9. prosince 2010 na 13. schůzi tohoto zasedání. Delegace Libyjské arabské džamahíríje byla vedena náměstkem ministra pro zahraniční záležitosti, který má na starosti evropské záležitosti, Abdulatím I. Alobidim. Na své 17. schůzi, která se konala 12. prosince 2010, tato Pracovní skupina schválila zprávu o Libyské arabské džamahíríji.
  2. Komise OSN pro lidská práva vybrala 21. června 2010 následující skupinu zpravodajů (tzv. trojku), ve složení Argentina, Norsko a Senegal, aby zpracovala zprávu o Libyjské arabské Džamahíríji.
  3. V souladu s paragrafem 15 přílohy k rezoluci 5/1, byly zpracovány tyto dokumenty na podporu zprávy o Libyjské arabské džamahíríji:
  • Národní zpráva, což je písemná prezentace, předložená v souladu s paragrafem 15 (a) (A/HRC/WG.6/9/LBY/1);
  • Kompilace připravená Kanceláří Vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) v souladu s paragrafem 15 (b) (A/HRC/WG.6/9/LBY/2);
  • Souhrn, připravený OHCHR v souladu s paragrafem 5 (c) (A/HRC/WG.6/9/LBY/3).

Seznam otázek, předem připravený Velkou Británií, Českou republikou, Dánskem, Německem, Lotyšskem, Norskem, Slovinskem, Švédskem a Nizozemskem byl odeslán do Libyjské arabské džamhíríje prostřednictvím „trojky". Tyto otázky jsou k dispozici na počítačové síti Všeobecného pravidelného přezkumu.

I. Výsledek postupů kontrolního procesu

Během vzájemného dialogu předneslo svá stanoviska 46 delegací. Část delegací chválila Libyjskou arabskou džamahíríji za přípravu a prezentaci své národní zprávy, přičemž poukázala na široký konzultační proces s partnery ve fázi přípravy. Další delegace také s potěšením vyzdvihly závazek této země zásadním způsobem vylepšit lidská práva. Další stanoviska, která nebyla sdělena v průběhu vzájemné rozpravy vzhledem k časovému omezení, budou vystavena na počítačové síti všeobecného pravidelného zkoumání, jakmile budou dostupná.

Doporučení, přijatá během této rozpravy se nacházejí v sekci II této zprávy.

Kompletní zprávu si můžete přečíst zde.

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments