OSVČeská kocourovatá

„Kocoure," oslovil jsem chlupatého lenocha,  „jestli do týdne zlikviduješ myši na půdě, tak ti za každý ocásek (ty nežere)  zaplatím deset korun."

Myslím, že jsem kocouru Helmutovi učinil zajímavý obchodní návrh, oboustranně výhodný. Ty myšky už půdu doslova přeorávají a kocour by si také trošku přilepšil. Nejsem však úplně blbý a hodlal jsem do písemné smlouvy začlenit za pomoci velmi malých písmen ujednání o platbě až po splnění celé zakázky. Samozřejmě bych mu potom nezaplatil, jak je v kraji zvykem, a ocásky by si mohl zarámovat.


„To myslíš deset korun cash, nebo na fakturu?" zajímal se kocour.


„???"


„No, pokud by to bylo na fakturu, tak to bys musel dost přidat," vysvětloval Helmut. „Tak předně, do fakturační ceny se ti promítnou mzdové náklady."


„Ale vždyť jsem řekl, že ti zaplatím deset korun za ocásek, tak jaké mzdové náklady?" divím se.


„Jo tak ty sis myslel, že ty myši budu chytat já, osobně? Ts, ts, tsss," podivil se Helmut, upřímně, „jaks na něco tak hloupého mohl přijít? Samozřejmě, že k přímému výkonu plánované podnikatelské činnosti, tedy lovu myší, přijmu do zaměstnaneckého poměru kocoura z nádraží. Jeho akordní úkolovou mzdu bych skutečně odhadl na nějakých deset korun za ocásek, spíše však o něco méně. Nádražáky nelze rozmazlovat nadměrnou sociální měkkostí!"


Vstal, šel ke stěně, a jako na tabuli na ni začal drápem čmárat. Výsledek podthnul, dvakrát. Před čtrnácti dny jsem to líčil, můžu si dát repete. Pak řekl: „Tak jsem to celý sčítnul, a vypadá to takhle: do personálních nákladů ještě musíme započítat mzdu Šmídovic Micinky, bude mi dělat sekretářku." Zasnil se a povídá: „Ted zrovna shazuje zimní kožíšek a obléká se do jarního, a těch jejích šest bradavek tak nádherně prosvítá…" Chvíli se odmlčel, pak sebou škubnul a pokračoval: „Takže mzdové náklady bychom měli…"


„Zapomněls angažovat sousedovic jezevčíka Dabju," snažím se o ironii, a začíná mi cukat pysk.


„Dabja pojede na živnosťák, rovnou do nákladů, bude dělat bodygárda a objektovou ochranu," poznamenal Helmut a pokračuje: "Dál tady máme náklady  daňové, pojištění zdravotní a sociální, vedení účetnicví, propagace a sídlo firmy také něco stojí, telefony, cestovné…"


„Kam bys chtěl cestovat, vejre?!" zařval jsem, „půda je tady nad tebou a ty myši snad nebudeš vyhánět do Alp!"


„Musím si pořídit živnostenský list," pokračoval nevzrušeně kocour. „U kočičí komory je také třeba složit autorizační zkoušky, zaplatit příspěvek na její provoz a roční členský poplatek, nechat zhotovit kulaté razítko. Potom musím s právníky konzultovat právní ochranu před ochránci přírody, to víš, dneska blbě skousneš, a už máš na krku grýnpísáky… Musím také zajistit veterinární vyšetření každé ulovené myši, zda není infekční, aby se kocour z nádraží náhodou nenakazil, to bych mu pak musel platit nemocenskou. S odborem ochrany životního prostředí pak projednat likvidaci zbylého odpadu…"


„Jaká likvidace zbylého odpadu," vřeštím nevěřícně, „vydělá se támhle pod smrčky, ten tvůj zaměstnanec, a na zahrabání snad razítka nepotřebujete!"


„Vidíš to všechno moc jednoduše," trval na svém Helmut. „Odhaduji náklady na vypátrání, identifikaci, odchycení, vyšetření, registraci a závěrečnou odbornou likvidaci jedné myši přibližně okolo pěti set korun, ale to je spíš spodní hranice odhadu, protože musíme respektovat i přiměřenou míru podnikatelského zisku. Platit budeš samozřejmě zálohově a po dodávce každého ocásku ti pošlu vyúčtování doplatku. Pro překlenutí tvé případné platební neschopnosti (na tomto místě Helmut spiklenecky přimhouřil oko a pravil: ,Oba přeci víme, že na tom nejsi finančně právě nejlíp!´) dáš do zástavy barák a zástavní právo v můj prospěch zaneseš do katastru nemovitostí."


Vyklubal se z něj chladný a tvrdý obchodník, všemi mastmi mazaný.

Zamyslel jsem se, krátce, potom jsem kocoura uchopil za kůži na zátylku a zdvihl do úrovně očí. Samozřejmě mých. Chvíli sebou mlátil, chtěl se vyprostit, a zadníma packama přitom dělal pohyby, jako kdyby chtěl našlápnout motocykl. Potom zůstal zplihle viset, vykostěný marketingový poradce…

Pomalu jsem řekl: „Jestli nebudou ty myši příští týden z půdy pryč, tak začneš v této domácnosti vystupovat v roli ledvinového pásu!"


Byly.

 

Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments