Obama: + 10%, +150 milionů USD; McCain: Žebrání u Rusů o 5 tisíc dolarů

Barack Obama, který se vzdal podpory své kampaně z veřejných zdrojů a zaměřil svou pozornost na drobné dárce, shromáždil od svých příznivců za září neuvěřitelných 150 milionů USD. Počet lidí, kteří mu přispěli na kampaň, se vyšplhal na 3,1 milionu, průměrný příspěvek na jednu osobu činí 86 dolarů.  Jeho náskok ve volebních preferencích před Johnem McCainem se podle Gallupova ústavu vyšplhal na 10 procent a poměr preferencí je nyní 52:42 ve prospěch Obamy. I podle CNN má v tuto chvíli Barack Obama jasnou převahu 277 volitelů proti McCainovým 174. Na zvolení presidentem stačí 270 volitelů.

Jiný způsob financování kampaně zvolil podle všeho John McCain. Velvyslanec Ruska při OSN Vitalij Čurkin od něj 16. října obdržel dopis, datovaný 29. září, v němž jej McCain žádá o finanční podporu 5 000 USD pro svoji volební kampaň. V pondělním prohlášení velvyslanectví Ruska při OSN jeho žádost odmítlo a zdůraznilo, že Rusko nefinancovalo a nebude financovat žádné zahraniční politické aktivity.

Senátor McCain je těžký kritik Ruska, označil je za zemi omezující politické svobody, v jejímž vedení převládá klika bývalých zpravodajských důstojníků, výrazně podporoval Gruzii i jejího prezidenta Saakašviliho při rusko-gruzínském konfliktu  a  také navrhoval vyloučení Ruska ze skupiny G8.

McCainův volební štáb přiznal, že takový dopis, podepsaný Johnem McCainem, odešel a vymluvil se na počítačovou chybu. Šéf volebního štábu Rogers na otázku, jestli žádali o podporu ještě nějaké jiné velvyslance, odpověděl smíchem a řekl: „Doufám, že ne. Ale možná na nějaké přijdeme zítra.“

Kandidáti na amerického presidenta mohou obdržet od fyzické osoby maximálně 2 300 USD, přijetí podpory od zahraničních osob je trestným činem. John McCain navíc obdržel 84 milionů dolarů z veřejných zdrojů, což je důvodem, proč nemůže přijímat žádné soukromé dary.

 

Obama v září shromáždil 150 milionů dolarů

McCainův štáb svedl žádost o ruský volební příspěvek na „počítačovou chybu“

Politico: Swing states

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Nejnovější příspěvky