Obama: Pustá slova, pusté lži a skutečná eskalace války

V roztěkaném pětatřicetiminutovém projevu, v němž  opakovaně zdůrazňoval morální autoritu USA ve světě a útoky z 11. září 2001, Barack Obama oznámil, že posílí jednotky v Afghánistánu o dalších 30 tisíc mužů.


Zdůraznil přitom, že tyto posily – na rozdíl od posledních 21 tisíc mužů, které do Afghánistánu vyslal, budou rozhodující pro vítězství ve válce, protože prý „zajistí klíčová obydlená centra". Nadcházející posílení vojsk pak poněkud paradoxně podle Obamy umožní zahájit už v roce 2011 rozsáhlé stahování.


Podle Baracka Obamy americká invaze do Afghánistánu afghánskému lidu „přinesla naději" a prohlásil, že od jeho nástupu do Bílého domu letos v lednu Amerika dosahuje v afghánské válce „pokroku". Aniž by se nějak příliš zabýval rostoucím násilím v Afghánistánu a sílícím vlivem Talibanu, což jsou holá fakta navíc dosahující rekordních rozměrů, prezident raději pohovořil o ofenzívě pákistánské armády v provincii Jižní Vazíristán a v údolí Svát, která prý vytvořila významný tlak na Al Kajdu. O tom, že Al Kajda nemá s pákistánským Talibanem, proti němuž nyní pákistánská armáda svou ofenzívu zaměřuje, nic společného a s tím afghánským jen velmi málo, nepadlo ani slovo.


Většina projevu se sice nesla v duchu opěvování americké moci a ujišťování, že Washington ani v nejmenším neusiluje o světovou dominanci, Barack Obama si však našel chvilku, aby pohovořil i o své strategii. Odmítl srovnávání Afghánistánu s Vietnamem, neboť, jak připomněl, afghánská válka začala po 11. září, zatímco ta vietnamská po spoustu let dříve. Dodal také, že eskalace války v Afghánistánu sice bude stát „30 miliard ročně", pokud by ji neeskaloval, byly by náklady z dlouhodobého hlediska vyšší.


Kuriózní byla i pasáž, v níž americký prezident bazíroval na tom, že USA Afghánistán nikdy neokupovaly a nečiní tak ani nyní, ale zato z téhož obvinil Al Kajdu. Není přitom jasné, o čem že to Obama mluvil, neboť Al kajda nikdy nesvrhla afghánskou vládu a její přítomnost v Afghánistánu podle všeho nikdy nevedla ke snahám chopit se moci.


V souvislosti se svou politikou pak Obama vyjádřil naději, že pomůže americké ekonomice, přičemž podotkl, že jen americká prosperita mu umožňuje vést tak masivní konflikty v zámoří. Svůj projev pak zakončil výhrůžkami intervencemi do Somálska a Jemenu, kde by měli američtí vojáci bojovat proti „stínovým sítím", a výzvou k americké veřejnosti, aby se navrátila k jednotě z dob těsně po 11. září, která nekonečné válce proti teroru zajistila prvotní olbřímí popularitu.


Celý text Obamova dlouho očekávaného projevu je k dispozici zde.


Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments