Obama má zákon o 106 miliardách na války

Červen 25, 2009

Po těsném schválení ve Sněmovně reprezentantů a následně snazším průchodu Senátem Barack Obama konečně podepsal zákon o válečných 106 miliardách v reálu neexistujících dolarů.

Zákon obsahuje prakticky vše, co se Obama snažil protlačit do předchozí varianty zákona o 83,4 miliardě dolarů, a navíc jsou v něm desítky miliard dolarů, které do zákona přidal Kongres – počínaje půjčkou Mezinárodnímu měnovému fondu a podporou nákupu nových automobilů konče.

Ze zákona oproti první verzi vypadla jen položka na uzavření mučící základny v Guantánamu, což ale Obama nemůže považovat za svou porážku, neboť Bílý dům tento krok sám podpořil a rozhodl, že na Guantánamu opětovně zahájí činnost vojenské tribunály.

Zákonu trvalo bezmála tři měsíce, než prošel Kongresem, kde čelil silným překážkám obzvláště ve Sněmovně reprezentantů. Demokraté soustředění na pokračování války se tam střetli s republikány, kterým se nelíbil značný počet nevojenských přílepků. Podobný ostrý spor se očekával i v Senátu, tam, však zákon nakonec prošel bez větších potíží.

Převzato z Czech Free Press

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments