Obama mluví celými větami – budou mu Američané rozumět?

Huffington Post, 18. listopadu 2008
 
Podle mínění pozorovatelů si v prvních čtrnácti dnech od zvolení nový americký president Barack Obama dovolil porušit tradici posledních osmi let tím, že provokativně hovoří v celých větách.
Miliony Američanů, kteří sledovali Obamovo vystoupení v nedělním pořadu celostátní televize CBS “60 Minutes” byly svědky nezvyklého slovního rytmu, v němž nově zvolený president vypouštěl gramaticky správné věty pokaždé, když otevřel svá ústa.
Obamovo rozhodnutí používat celé věty v jeho veřejných projevech v sobě obnáší jisté riziko, protože po osmi letech může být mnoha Američanům tento podivný řečnický styl protivný.
Podle historika specializovaného na presidenty, Davise Logsdona z Minnesotské univerzity, někteří Američané mohou mít pocit odcizení z toho, že jejich president hovoří anglicky tak, jako by to byl jeho mateřský jazyk.
“Kdykoliv Obama otevřel ústa, jeho podměty a přísudky se shodovaly” říká Logsdon. “Jestli to tak bude pokračovat, riskuje, že bude vnímán jako elitář.”
Tento historik také řekl, že když bude Obama trvat na používání celých vět v jeho projevech, posluchači si mohou říci: “Dobrá – podmět, přísudek, podmět, přísudek – už toho máme dost, přestaň se chlubit.”
Tvrdohlavá vytrvalost, s níž nově zvolený president používá celé věty, mu přinesla také pokárání od jednoho z jeho nejkrutějších kritiků, aljašské guvernérky Sarah Palinové.
“Mluvení v celých větách tady a také přílišné mluvení způsobem, jakým to prostí Američané jako je Pepa instalatér nebo Bořek stavitel skutečně nedělají, myslím je potřeba to dělat tak, že není nasloucháno tomu, co Američané skutečně potřebují,” řekla.
Andy Borowitz je komik a spisovatel, který publikuje v časopise New Yorker,novinách New York Times, a také na jeho internetových stránkách, oceněných za humor – BorowitzReport.com.
 
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments