Obchod se zbraněmi: Rusko ztrácí Indii

Od nynějška bude Indie nakupovat americké zbraně. Dohodla to Hillary Clinton v průběhu své návštěvy 20. července v Dilli. Indie má padesátiletou tradici v nákupu zbraňových systémů z Ruska a Sovětského svazu.

Vztahy mezi Ruskem a Indii – včetně obchodních vztahů na poli vojenské a technické spolupráce – se poslední dobou zhoršily. Indie obrátila svou pozornost k jiným partnerům a vyjednává nové kontrakty s Izraelem, Francii a dalšími zeměmi prodávajícími zbraně.

Nyní se mezi indické dodavatele zařadily i Spojené státy – pro Rusko nejvýznamnější konkurence.

Ruští vojenští analytikové říkají, že hlavním důvodem indického rozhodnutí začít spolupracovat s Amerikou spočívá v tom, že Rusové v řadě případů porušili své obchodní závazky a platné smlouvy s Indií. Indie byla velmi nespokojena, když Rusko odložilo modernizaci letadlové lodi Admirál Gorškov, stejně jako v minulosti odložilo některé dodávky vojenských lodí a ponorek.

Nový skandál se vynořil řadu dnů před návštěvou Clintonové v Dilli. Ukázalo se, že Rusko prodalo Indii defektní rakety typu vzduch-vzduch.

Až padesát procent dodaných raket bylo údajně nefunkčních. Takže teď, když Indie podepsala smlouvy o dodávce zbraní s USA, zůstává otevřena otázka, zda bude Indie ještě pokračovat v nákupech ruské vojenské techniky.

Indie bude stále nakupovat ruské tanky. Ale v oblasti letectva a námořnictva bude spolupracovat i s jinými dodavateli. Tím Rusko ztratí klíčovou pozici na indickém trhu se zbraněmi. Přitom doposud byla Indie druhým největším ruským odběratelem zbraní.

Ruský zbrojařský průmysl momentálně není schopen vyprodukovat nabídku, která by plně uspokojila zahraniční zákazníky. Důvodem je ztráta kvalifikovaných odborníků.

Druhým negativním momentem je skutečnost, že Rusko musí už řadu let nakupovat navigační techniku i optické a aviatické součástky v zahraničí. Ruská vojenská produkce je celkově zruinovaná a vojenští inženýři nepřišli delší dobu s žádným novým vynálezem.

Není divu, že Rusko podléhá zahraniční konkurenci. Čína může brzy následovat Indii a být dalším zákazníkem, který odmítne nakupovat ruské zbraně.

Dilli přijalo toto rozhodnutí v době, kdy indická vláda uvolnila 30 miliard dolarů na modernizaci své armády.

O indickou objednávku budou soutěžit dvě americké zbrojařské firmy: Lockheed Martin a Boeing. Objem zakázky může patřit ve sféře obchodu s vojenskou technikou k těm největším.

Článek Russia Loses India as Second Largest Defense Customer vyšel na serveru Pravda.ru 27. července.


Překlad: Vladimír Stwora (Redakčně upraveno)


Zdroj: www.zvedavec.org

Foto: T-90 indické armády – Bishma


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments