Obrana státu

Březen 04, 2012


Wikipedia


Během týdne neklidu na vysokých školách nepokojů zazněla v různých debatách myšlenka, že vlastně žádný stát nepotřebujeme, stejně nám způsobuje samé problémy. Protože totéž slovem i skutkem hlásá vláda, proti níž protestujeme jako pedagogové a studenti, asi to nebude tak jednoduché.


Podívejte se na mapu tzv. failed states, kde stát přestal existovat. V zemích označených temně červeně by přece nikdo normální žít nechtěl. Ve zprávách se tyto oblasti světa objevují pouze v souvislosti s válkami, terorem a hladomorem. Takže stát potřebujeme, ale jaký?


Za prvé: z hlediska klasické politické filosofie antiky, kterou přebralo křesťanství, je stát kvalitativně vyšším dobrem než pouhá rodina nebo kmen. Ve státě můžeme realizovat nejvyšší lidské určení dané na zemi z hlediska hodnot, které se opírají o společné soužití (svoboda, mír, blahobyt, mravnost).


Za druhé: my, normálně chudí lidé, potřebujeme stát, protože by nás nikdo nehájil proti zvůli mocných. Ti stát nepotřebují, protože jsou státem. Za třetí: jen stát může efektivně bránit a také provozovat veřejno-právní instituce (sociální a zdravotní pojištění, důchody, politický prostor a ústavní svobody atd.), které tvoří páteř liberální občanské společnosti. Příklady z uplynulého týdne bohatě stačí k obraně státu.


(Dále pokračujte zde.)

 

Převzato z Umlaufovin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments