Od devíti k pěti aneb Z bláta do louže

 

Myslím, že po dvaceti letech „demokracie" v Česku je čas na stručnou rekapitulaci vývoje některých ukazatelů, které významně ovlivňují kvalitu našeho života v této zemi.


Stav životního prostředí

Česko i přes Bursíkovu snahu z posledních let (nebo snad právě díky ní) patří k nejšpinavějším zemím světa. Vyplývá to z průzkumu, který právě zveřejnily prestižní světoznámé americké univerzity Yale a Columbia. Česko ve světovém žebříčku pokulhává až na 68. příčce, zatímco na 17. místě skončilo Slovensko. Za ním na úplném konci žebříčku jsou většinou africké státy. Nejhůře dopadla Sierra Leone. Těsně před ní skončil Čad a Kongo. Při hodnocení odborníci vycházeli z 25 oblastí souvisejících s ochranou životního prostředí – od kvality ovzduší a vody, přes rozmanitost rostlinných a živočišných druhů až po používání pesticidů.

 

Index vnímání korupce

V roce 1998 jsme v prestižním řebříčku nejzkorumpovanějších zemí dosáhli na pěkné 37. místo . V roce 2005 jsme to dotáhli dokonce na úroveň Namíbie (47 místo). O rok později (v roce 2006) jsme překonali sami sebe a poskočili těsně za Itálii (46. místo), no a v roce 2007 jsme se na chvilku dostali na úroveň Topolánkem zbožňované Itálie (41.místo). Po tomto zdrcujícím růstu jsme se v roce 2008  opět vrátili tam kam patříme – na 48. místo za Sv. Lucii (21), Barbados (22), Chile (23), Uruguay (23), Dominikánskou republiku (33), Spojené arabské emiráty (35), Botswanu (36), Porto Rico (36), Mauritius (41), Omán (41), Bahrajn (43), Macao (43) či Bhután (45).

 

Země nejvhodnější k životu — Quality of life index

V „kvalitě života" byla ČR v roce 2006 na 31. místě, v roce 2007 jsme dokonce na chvilku zabloudili na 25. místo,  no a v roce 2008 jsme se opět „mírně" propadli na 35. místo. Lépe než u nás se žije například i v zemích jako je Brunej, Singapur, Kuwait, Kypr, Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Portugalsko, Katar….

 

Index lidského rozvoje — Human development index

ČR v roce 2006 měřeno indexem lidského rozvoje obsadila pěkné 29. místo těsně před Barbadosem  no a v roce 2008 dosáhla až na 35 místo

Raději již ani nechtějte vědět, které země jsou před námi.

Závěr

Nejde ani tak o ta absolutní čísla, která jsou samozřejmě alarmující, ale o celkový trend zhoršování ve všech ukazatelích. Jinými slovy lze s jistotou konstatovat, že politikové v ČR totálně selhali, a že vedou tuto zemi „od devíti k pěti". Avšak nejparadoxnější na tom všem je to, že ti samí břídilové, kteří huntují tuto zemi a přitom nám zhoršují kvalitu života, budou opět zvoleni v příštích volbách do Parlamentu ČR. Ještě teď mi v uších zní „slavný" Havlův projev, kdy z balkónu Melantrichu v roce 1989 dramatickým tónem rekapituloval stav ČR po 40 letech komunismu. Tehdy jsme se však mohli Husákových pohrobků zbavit revolucí. Těch současných Klausových a Havlových se již nezbavíme asi nikdy.  V této souvislosti mě napadá ještě jedno přirovnání „z bláta do louže".

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments