Od koho jsou proizraelské televizní reklamy?
Muriel Kane

The Raw Story, 8. ledna 2009

Obrazová televizní reklama, která žádá o pomoc pro Izrael, jež právě běží během diskusních pořadů Keitha Olbermanna a také podobných pořadů v amerických kabelových televizích, je produktem skupiny s těsnými vazbami na neokonzervativce, pravicové evangelikální skupiny a bývalé členy sdružení Jacka Abramoffa.

Tahle reklama využívá obvyklé vzory většiny konzervativních žádostí o sponzoring – po prvotním vytvoření zdání paniky jsou diváci ujištěni, že mohou pomoci posláním peněz. Začíná to už intonací ženského hlasu, jenž se zdá být ztělesněním trpících Izraelců: „Tato noční můra je velmi reálná, denní horrory se dějí lidem, kteří žijí v Izraeli poblíž pásma Gazy.

Poté se na obrazovce objeví Yechiel Eckstein, zakladatel a předseda organizace International Fellowship of Christians and Jews (IFCJ – Mezinárodní bratrstvo křesťanů a židů) a tvrdí: „Právě teď se k odpálení připravují tisíce raket. Bouře přichází… Zdá se, že nás chtějí zahnat do moře.“

Potom ženský hlas opakuje, abyste vyjádřili podporu voláním na bezplatné telefonní číslo: „Izrael a jeho sužovaný lid potřebuje vaši podporu právě teď… Tvé volání může zachránit nevinné muže, ženy a děti… Rozdíl mezi životem a smrtí pro Izrael a jeho lid je v našich rukou.“

Skupina, která stojí za touto reklamou, IFCJ, vystupuje často velmi kontroverzně. Byla například kritizována i izraelským deníkem Haaretz za to, že vykresluje život v Izraeli v nadsazeně chmurných obrazech za tím účelem, aby vyprovokovala dárce ke štědrosti.

Nicméně, IFCJ silně podpořila takové pravicové náboženské veličiny, jako je Pat Robertson, pastor John Hagee a již zesnulý Jerry Falwell.

Když v roce 2007 zemřel Falwell, Eckstein ho nazval „opravdovým přítelem Izraele a židovského lidu, mužem, jenž mě poctil tím, že mě nazval svým osobním přítelem“.

O dva roky později IFCJ udělila své nejvyšší vyznamenání pastoru Hageemu. Eckstein při této příležitosti prohlásil: „Stále více křesťanů rozumí svým židovským kořenům a biblickému pohledu, který nás vyzývá, abychom stáli po boku Izraele. Doposud se tak nedělo. Vůdcové, oddaní této myšlence, jako je John Hagee, nás vedou touto cestou, a my jsme jim za to vděčni.

Hageeho podpora senátoru Johnu McCainovi v presidentských volbách minulého roku však vyvolala poprask, když se zjistilo, že popisoval Hitlera jako člověka, který byl „pověřen Bohem“, aby přinutil Židy vrátit se do Izraele, a podpořil trvalou izraelskou okupaci celé Palestiny.

V té době se Eckstein odmítl od Hageeho distancovat a prohlásil pouze, že „Židovská komunita by měl přijmout jeho podporu, ale vyjádřit své výhrady vůči těm aspektům věci, které shledá urážlivými, včetně Hageem pronášených útoků na jiná vyznání a jeho odporu proti řešení konfliktu, které je založeno na vzniku dvou států.

Příznivci IFCJ  také přijali do svých řád dva blízké spolupracovníky usvědčeného zločince Jacka Abramoffa – rabína Daniela Lapina a Ralpha Reeda.

Lapinovo sdružení Toward Tradition bylo využíváno Abramoffem jako významná skupina k získávání sponzorů G. W. Bushe při jeho druhé presidentské kampani. Podílelo se také na Abramoffových korupčních praktikách, k nimž se Abramoff přiznal.

Ralph Reed byl úzce napojen na Abramoffa mnoho let, a jeho společnost Century Strategies pracovala přímo pro Abramoffa v letech 1999-2002 v Indianě v jeho hráčských aférách. Reedova firma také pracovala pro IFCJ. Reed a Eckstein společně založili skupinu nazvanou Stand For Israel v roce 2002.

Podle Media Transparency „Eckstein … shromáždil miliony dolarů od konzervativních křesťanských evangelikálů pro různé projekty jeho organizací… Nicméně, vypadá to, že při shromažďování desítek milionů dolarů ulil značnou část těchto peněz do půl tuctu mediálních prezentací, reklamy a telemarketingových společností, včetně Century Strategies, provozované Ralphem Reedem.“

Překlad: Stan

Zdroj

Redakčně kráceno

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments