Odborovou centrálu povede Josef Středula, pomáhat mu budou místopředsedové Radka Sokolová a Vít Samek

„Odborové svazy sdružené v ČMKOS v uplynulém období úspěšně ovlivňovaly růst mezd a platů zaměstnanců i přes vážné důsledky hospodářské krize,“ řekl v odpoledním jednání VI. sjezdu první místopředseda ČMKOS Václav Pícl, když hodnotil činnost konfederace za uplynulé volební období.


 „V podnicích, kde působí odbory, mají zaměstnanci v průměru měsíčně téměř o 3000 korun vyšší příjem. Platí tam známá manažerská poučka, že motivovaný zaměstnanec a sociální smír jsou největším bohatstvím takové firmy,“ řekl Pícl.


ČMKOS považuje kolektivní vyjednávání za základ sociálního dialogu a důležitou součást firemní kultury. ČMKOS bude i nadále každoročně doporučovat cíle pro vyjednávání růstu mezd a platů na základě makroekonomických analýz a odhadů inflace, bude usilovat, aby se kupní síla českých zaměstnanců zvyšovala a postupně přibližovala evropskému průměru.


ČMKOS a odborové svazy budou vystupovat proti porušování zaměstnaneckých práv, budou bránit uplatňování neplnohodnotných forem práce, nelegálnímu zaměstnávání, vyplácení černých mezd a všem formám prekérní práce.


V další části jednání se delegáti seznámili se zprávou o hospodaření ČMKOS.


Největší diskuse se rozpoutala při projednávání návrhu Statutu ČMKOS. Zejména nad protinávrhem odboráře ze svazu KOVO, aby odborovou centrálu vedli předseda a jeden místopředseda místo dosavadních dvou místopředsedů. Pozměňovací návrh nakonec neprošel.


Po té volební komise představila kandidáty na předsedu a místopředsedy odborové centrály a delegáti přistoupili k tajné volbě nového vedení.


Novým předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů se stal dosavadní šéf nejsilnějšího svazu KOVO Josef Středula. Na příští čtyři roky ho do čela největší odborové centrály v zemi dnes večer v Praze zvolili odboráři, získal 142 ze 227 hlasů. Oznámil to šéf volební komise František Dobšík. Středula porazil přesvědčivě svého protikandidáta, dosavadního místopředsedu ČMKOS Václava Pícla. Toho podpořilo 67 delegátů. Osm lidí nevybralo ani jednoho ze obou kandidátů. Deset hlasů bylo neplatných. ČMKOS neměla lídra od podzimu, kdy její tehdejší předák Jaroslav Zavadil po svém zvolení do Sněmovny odešel z funkce. ČMKOS zastřešuje 29 svazů s asi 370 000 členů.


Středula přirovnal odborovou činnost a centrálu k dobře ladícímu orchestru, který by chtěl dirigovat. Jeho prioritou bude stmelovat činnost 29 odborových, které jsou členy ČMKOS, aby odborová centrála byla důstojným protihráčem svým sociálním partnerům. Pokud to bude nutné, bude centrála tvrdě vystupovat proti případným snahám oslabit postavení odborů a životní úroveň zaměstnanců. Jak Středula uvedl na brífinku s novináři, dnešním večerem končí ve funkci předsedy OS KOVO a ujímá se vedení ČMKOS.


Odboráři ještě volili dva místopředsedy. Po neúspěchu v předsednické volbě se o místopředsednické křeslo ucházel i Václav Pícl. Kandidovala také současná místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová a šéf odborářských legislativců Vít Samek.


Delegáti nakonec zvolili do funkce místopředsedů ČMKOS Radku Sokolovou a Víta Samka.

 

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments