Odhalení WikiLeaks: Izrael se pokusil koordinovat s Abbásem válku v Gaze

Listopad 28, 2010

V diplomatickém telegramu, který dokumentuje jednání z roku 2009, říká izraelský ministr obrany Barak Egyptu, že Palestinská samospráva odmítne převzetí Gazy v případě porážky Hamasu.

Důvěrné diplomatické telegramy vydané WikiLeaks v neděli prozradily, že Izrael se snažil koordinovat válku v Gaze s Palestinskou samosprávou (fakticky Fatahem – pozn. edit.), a dodávají, že obě strany, Palestinská samospráva i Egypt, odmítly převzít kontrolu nad Hamasem ovládané pobřežní enklávě.

Investigativní webové stránky obdržely asi 250 000 diplomatických telegramů mezi USA a jejich spojenci, přičemž Washington naléhal, aby je web nezveřejňoval.

Na setkání ministra obrany Ehuda Baraka a delegace amerického Kongresu v červnu 2009 Barak prohlásil, že izraelská vláda „konzultovala s Egyptem a Fatahem před operací Lité olovo, a ptala se, zda by některá z těch stran byla ochotna převzít kontrolu nad Gazou poté, až Izrael porazí Hamás.“

„Není žádným překvapením,“ řekl Barak během jednání, „že Izrael obdržel negativní odpovědi od obou.“

Zatímco podobné zprávy o takových pokusech propojit Palestinskou samosprávu a Egypt s válkou Izraele proti Hamasu se už objevily v minulosti, telegram, který zveřejnily WikiLeaks v neděli, představuje první písemný důkaz takového kroku.  

Barak ve zveřejněném dokumentu také vyjádřil svůj pocit, že „Palestinská samospráva je slabá a postrádá sebevědomí, a že výcvik generála Daytona pomáhá posílit důvěru.“

Setkání, které bylo popsáno v telegramu, se konalo několik dní před projevem amerického prezidenta Baracka Obamy v Káhiře, a několik týdnů po první návštěvě premiéra Benjamina Netanjahua ve Spojených státech, návštěvě, která odhalila hluboké rozpory mezi Obamou a jím.

Telegram také odkazuje na to, co Barak popisuje jako debatu v rámci izraelské vlády v souvislosti s „vyvoláním odezvy na blížící se projev prezidenta Obamy v Káhiře.“

 

Převzato z Haaretz

 

Překlad: Aram

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments