Odhaleno: Za úspěchem Přemluv bábu stojí mediální agentura

Co způsobilo to, že klip Přemluv bábu shlédlo na internetu během pár dní několik stovek tisíc lidí? Dobrá načasovanost, kontroverze? Ano, ale to není vše. Na uměle vyvolané slávě videa participovala také mediální agentura. Alespoň o tom svědčí jeden důkaz, který vám za malý okamžik představím. Napřed si ale připomeňme, jak a kde se dnes již slavné video objevilo poprvé.

Pomohlo iDnes?

Uložit natočené video na server YouTube je záležitost velmi primitivní a zvládne ji každý. Horší je to s propagací. Autoři Přemluv bábu si toto dobře uvědomili a tak si nezapomněli „objednat“ článek na portálu iDnes. Díky tomu jsme si tak velmi krátce po zveřejnění videa mohli na titulní straně iDnesu přečíst článek o tom, kterak redaktor na klip „náhodně narazil“. Nějakou shodou okolností měl již připravené vyjádření autorů, přitom podle počítadla na YouTube vidělo video sotva pár desítek lidí. Zvláštní náhoda. To ale není to hlavní. Že iDnes podporuje pravicové „projekty“ je celkem známá věc a nic proti tomu nelze namítat, mají na to prostě právo. To hlavní nás teprve čeká.

Místo činu: Facebook

A teď malý výlet na sociální síť Facebook. Kdo jej nezná, asi nemá význam, aby četl dál, protože bez znalosti základní facebookařské hantýrky bude mít s pochopením textu problém.

Když si do vyhledavače na Facebooku zadáte heslo Přemluv bábu, objeví se vám stejnojmenná stránka. Nikoli skupina, ale stránka. V tom je velký rozdíl, protože u skupiny je její autor zveřejněn, kdežto u stránky tomu tak není. Autor je anonymní. Na této stránce její autor pravidelně zveřejňuje například fotky z natáčení klipu, interní maily či náhledy rozhovorů s herci Mádlem a Issovou ještě před tím, než jsou vydány v médiích. Nasnadě je tedy otázka, kdo tím autorem stránky je. Že by sám pan Zelenka? Nebo snad Jirka Mádlů s Martou Issovou? Ale kdepak…

Způsob jak autora vypátrat, existuje, a není to nikterak složité, chce to jen vědět jak (pomocí poměrně hloupého bugu, který využívají reklamní agentury při oslovování autorů populárních stránek za účelem reklamy). Kdo je tedy tím záhadným autorem, jenž má k dispozici tak lukrativní materiály ke zveřejňování?

David Šimák

Odpoveď zní, že David Šimák. Že vám to jméno nic neříká? Stačí trochu zagooglovat či navštívit facebookový profil tohoto muže. Jedná se o pracovníka mediální agentury, jejíchž služeb využívají velké firmy. Ta toho na svém webu nabízí hodně. Mimo jiné také kampaně v médiích všeho druhu. David Šimák je jednou ze tří hlav, které agenturu vedou.

Je to jen náhoda? Pokud ne, je za to tento člověk placen, nebo to dělá ze své vlastní vůle a politického přesvěčení? Je-li placen, tak kým? A proč?

Otázek, na které je potřeba nalézt odpověď, je samozřejmě mnoho. A dokud nám je někdo zainteresovaný nezodpoví, tak mohu s klidným srdcem prohlásit: Na tom videu něco smrdí.

Vyzývám proto režiséra klipu Přemluv bábu pana Zelenku, aby nám sám pověděl, jak to s onou stránkou na Facebooku vlastně je. A proč ji spravuje člověk, který se živí vymýšlením kampaní v médiích.


Pokračování o den později…


Odhalená agentura: Přemluv bábu jsme propagovali z kamarádství

Doslova pár minut poté, co se mé „podezření“ na internetu objevilo, mi přišel e-mail od ředitele této agentury, ve kterém mi slíbil, že se k celé záležitosti co nevidět vyjádří. Jeho stanovisko k tomu, proč vlastně klip podporoval, vám nabízím k přečtení:

Ahoj Vítku,

je pravda, že Martě, Petrovi a Jirkovi pomáháme s Facebookovou stránkou "Přemluv bábu!".

Před časem nás jako kamarády oslovili s prosbou o pomoc. Podle nás je to z hlediska vyvolání veřejných diskusí na téma voleb důležitý počin, proto jsme neváhali jim v jejich úsilí být on-linovou oporou.

Jen drobná úprava: nejsme mediální agentura (neprodáváme média), ale jsme obsahová agentura.

Dík za Tvůj čas.

Marek

 

Před chvílí dorazila také reakce Davida Šimáka, pracovníka agentury.

Dobrý den,

omlouvám se za pozdní reakci, přes víkend jsem nebyl na netu. Již se vám, pokud vím, ozval kolega.

Napsal jste pěkný článek, byť poněkud spekulativní a z mého pohledu zbytečně podezřívavý.

Podle mých informací za projektem Přemluv bábu nestojí žádná politická strana ani žádné přímé sponzorské peníze. Jde pouze o běžnou občanskou aktivitu, které se dostává podpory od různých subjektů.

Pokud je ovšem někdo kompetentní k vyvracení vašich pochybností, pak jsou to pouze samotní autoři klipu :)

S pozdravem

David Šimák


Tímto děkuji oběma pánům za jejich reakce. Ale také za to, že sami usvědčili režiséra Zelenku ze lži. Ten totiž v rozhovoru pro Hospodářské noviny odpověděl na otázku, zda jej reakce na klip překvapily, takto: „Opravdu jsme něco takového nečekali. Vůbec jsme netušili, že se toho chytnou noviny, televize…“ To je v rozporu s vyjádřením ředitele agentury, podle kterého je „Marta, Petr a Jirka“ požádali o pomoc s propagací již dlouho před tím…

 

Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments