Odporná pravda o zahraniční pomoci v Afghánistánu

Přehnané sumy mezinárodní pomoci válkou zasaženému Afghánistánu jsou rozhazovány západními dobročinnými organizacemi pro potřeby jejich vlastních úředníků.


„Finanční prostředky z práce lidí a peníze od daňových poplatníků ze Spojených států, Velké Británie a dalších zemí jdou na pomoc Afghánistánu ve stavbě silnic, přehrad a rozvodů elektřiny,“ řekl člen parlamentu a bývalý ministr plánování Ramazan Bashardost.


Bashardost dodal: „ale když peníze do Afghánistánu dojdou, jsou utraceny lidmi, kteří mají auta v ceně 60.000 USD a kteří bydlí v domech s měsíčními nájmy 15.000 USD. Ty peníze jdou z 90 procent do logistiky a administrativy.


Vysoké výdaje plateb, chránící a ubytující západní úředníky v palácovém stylu pomáhají vysvětlit, proč Afghánistán poskočil ze 178 na 174 pozici v OSN, co se týče majetku a bohatství.


Čtvrti hlavního města Kábulu byly zabrány, nebo přestavěny k ubytování lidí ze západu pracujících pro dobročinné agentury či velvyslanectví.


„Tenhle dům jsem pronajímal za 30.000 USD měsíčně dobročinné organizaci. Bylo to tak drahé, protože má 24 pokojů s řadou koupelen, jakož i obrněné dveře a neprůstřelná okna“, řekl Torialai Bahadery, ředitel Property Consulting Afghanistan.


Chamtivost dobročinných agentur a zahraničních dodavatelů, kdy každá ložnice musí mít vlastní koupelnu přichází navzdory skutečnosti, že 77 procent Afghánců nemá přístup k čisté vodě.


V době, kdy extrémní chudoba obrací mladé Afghánce k boji za Taliban, berou zahraniční poradci v Kábulu platy 250.000 až 500.000 USD ročně.


Vysoká míra plýtvání penězi ze zahraniční pomoci dokonce znepokojuje i afghánskou vládu.


„Byl jsem v provincii Badakhshan v severním Afghánistánu, která má 830.000 obyvatel, většinu závislých na zemědělství“, říká Matt Waldman, šéf oddělení mezinárodní organizace Oxfam v Kábulu.


„Celkový rozpočet místního zemědělství, zavlažování a chovu skotu, což je extrémně důležité pro zemědělce v Badakhshanu, je pouze 40.000 USD. To odpovídá platu zahraničního konzultanta v Kábulu na několik měsíců.


Odporná pravda o zahraniční pomoci v Afghánistánu se vynořuje v době, kdy je země v posledních měsících svědkem rostoucí míry násilí. Talibanští útočníci uskutečnili řadu smrtících útoků a nyní kontrolují velké části venkova, kde afghánské a mezinárodní síly nemají dost lidského potenciálu k udržení stálé přítomnosti.

Překlad Messin, 12.5.2009

 

Převzato z blogu www.messin.estranky.cz

English

 

Foto: Kábul

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments