Odpovědné reformy

V České republice ještě zbývají dva velké balíky peněz – ve zdravotních pojišťovnách a na důchodech. Okolo nich se nyní shlukují hlasitě mlaskající hyeny, čekající na signál, že si mohou urvat svůj díl – řečeno slovy pana Nečase, oba balíky peněz „ odpovědně “ reformovat, tj. zprivatizovat. Každý z nás si určitě pamatuje osud četných privatizačních fondů, soukromých bank i Kampeliček – nyní se tedy naskýtá příležitost k dalšímu velkému tunelu, možná jednomu z posledních.

 

Leták s pokynem „ Volte ODS “ nabízí i další klišé s možností srovnat vytištěná hesla se skutečností. „ Změny proběhnou s maximální možnou sociální citlivostí “ praví jedno z nich. Na sociální citlivost v režii ODS reagovala úterní demonstrace v Praze. Jejím sympatizantům nějak uniklo, že státní zaměstnanci nejsou pouze úředníci – že jsou to také hasiči, zdravotní sestry, terénní strážci přírody v Národních parcích, chovatelé zvířat v zoologických zahradách, učitelé a další profese, které dosud rozhodně rozmazlované nebyly. Nyní tedy část jejich skromných výplat vezme zasvé, což je ona sociálně citlivá politika.

 

Jiný slogan zase sděluje, že „ Máme předsedu vlády, který je garantem… boje proti korupci “. Stejný pan předseda přijal pro svoji stranu úplatek (nazvaný sponzorský dar) ve výši více než 20 milionů korun od pana Bakaly. Tento pán nevěnuje pochopitelně peníze z lásky k panu Nečasovi či ODS, ale platí si jimi skutečnost, že ODS nezavede progresivní daň z příjmu. Tato transakce je křišťálově jasný úplatek, se kterým se však propagační materiál ODS zapomněl pochlubit.

 

„ Podporujeme solidaritu s potřebnými “ zní nadpis další kapitoly. Podpora sestává z masivních škrtů sociálních dávek všeho druhu. Pan Nečas do omrzení opakuje, že vezme dávky všem, kteří odmítají pracovat – jenže nějak se mu stalo, že dávky bere i těm, kteří pracovat nemohou třeba pro fatální zdravotní stav.

„ ODS nemá patent na pravdu „ jak o sobě skromně uvádí. Proto „ vytváříme kompetenční týmy a spolupracujeme se špičkovými akademiky, zkušenými ekonomy a lidmi z praxe “, což je třeba pan Bezděk, majitel privátního důchodového fondu a jako takový poradce pro důchodovou reformu.

Bylo by velmi divné, kdyby nepovažoval privatizaci za ideální recept.

 

„ Lékařská péče je stále kvalitnější, což na druhé straně vyžaduje stále větší finanční náklady “ zvěstuje další fráze. Ony větší náklady na platy lékařů zřejmě nepoplynou, zato rozhodně do kapes farmaceutických firem. Nebylo by od věci, kdyby se SÚKL zaměřil tímto směrem – panu Julínkovi se to za celou jeho vládu nepodařilo a nový ministr se také tímto směrem nehrne.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments