Obchodování s energetickými surovinami je především obrovský kšeft, a jeho účastníci nikdy nenechávají veřejnost nakouknout pod pokličku. Obchody se vaří s vyloučením a dezinformováním veřejnosti, a jsou také navýsost „politickou“ záležitostí.
Koneční spotřebitelé za finální výstup v podobě domácí přípojky plynu bez keců nakonec zaplatí jakoukoli částku na faktuře, hlavně když plyn syčí z trubek, kotel topí a doma je teplo. Je to normální a všichni to považují za samozřejmé. Nikdo se neptá, jak se sem ten plyn dostal, a zda bude z trubek foukat i příští rok. Exkurze do plynárenství.
ČEZ má v úmyslu postavit několik plynových elektráren, další investoři se připojují, protože je to prý ekologické a výhodné (pro koho?). Strategičtí plánovači ani Evropská komise se zřejmě neobávají nedostatku plynu.
Jsme ale schopni zajistit dostatek zemního plynu?
Zprostředkováním investice ve výši minimálně 8 miliard eur se EU pokouší zajistit dostatek zemního plynu pro Evropu z kaspické oblasti. Hnací silou projektu je politicky bezvýznamná, úsměvně rusofobní Česká republika, která se v podstatě na projektu ani nebude finančně podílet. Plynovod Nabucco, který s rozmáchlými gesty a mediální podporou resuscitoval z klinické smrti Mirek Topolánek, má být přímou konkurencí ruským projektům Nord Stream a South Stream. Nejsou to náhodou vyhozené peníze?
Zatím se situace jeví jako velká blamáž. Velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška o problému moc hezky porozprávěl. (14.07.2009 17:33 Dvacet minut Radiožurnálu). Byl to šok pro některé posluchače, kteří konečně slyšeli někoho bez servítků říkat, co si myslí.
V kaspické oblasti neexistují v současné době volné kapacity zemního plynu, koncese skoupilo Rusko. Vlády zemí, které údajně disponují dostatečnými volnými exportními zásobami plynu, jako je Irák, nebo Írán, nejsou pro EU politicky akceptovatelnými partnery. Ložiska zemního plynu v těchto zemích jsou nedostatečně zmapovaná, až mlhavá, místní vlády nemají koncese pod kontrolou. Oblast je politicky velmi nestabilní s potenciálem blízkého válečného konfliktu. Zde
O zásobách plynu a svých exportních možnostech všichni lžou
Celková roční spotřeba zemního plynu v EU je cca 150 mld m3. Transportní kapacita plynovodu Nabucco bude 6 – 30 mld m3 plynu, tj. maximálně 20% spotřeby EU. Vzhledem k tomu, že tranzitní země budou mít vcelku logickou snahu si z trubek vedoucích přes jejich území taky něco plynu ucucnout, do konečné stanice v rakouském Baumgartenu ani z daleka nedoteče předpokládaných 30 miliard kubických metrů plynu.
Snaha vyloučit Rusko z pozice hlavního dodavatele energetických surovin pro EU je sice tak trochu pochopitelná, ale krajně neprozíravá. Rusko nemá, a do budoucna ani nebude mít problém s uplatněním svých exportních kapacit plynu a ropy na světových trzích. Evropa je sice z tohoto hlediska ideální partner za humny, kam dokonce už vedou trubky, ale Rusko se vydírat nenechá. Kámen úrazu je Ukrajina, kde se plyn určený pro Evropu „záhadně“ ztrácí.
Ukrajinské zásobníky plynu jsou pravděpodobně prázdné a Ukrajina má každý měsíc potíže s platbou za odebraný plyn. To nejlepší nastane opět v zimě, až celá Evropa zatopí a Ukrajina začne opět krást plyn.
USA a EU sice nedovolí Rusku zjednat na Ukrajině pořádek, sami tam však pořádek zjednat nemohou a nechtějí, EU to ovšem nebrání v tom, aby současně nepožadovalo po Rusku záruky nepřerušených dodávek plynu přes Ukrajinu. Tak trochu pararanoia :))
EU již částečně musela přistoupit na dodávky LNG z důvodu diverzifikace dodavatelů, v důsledku místy až nepochopitelně nepřátelského jednání vůči Rusku. Vyjímkou je Německo, které jediné dokázalo překročit stíny minulosti, a navzdory EU a pobaltským zemím se s Ruskem dohodlo na plynovodu pod Baltem jménem Nord Stream.
Nafoukaná Evropa nebo nenasytná Čína?
Jenže pokud o kšeft nestojí Evropa, a vytěsňuje Rusko ze svých obchodních vztahů diktátem politických a ekonomických podmínek, za kopcem čeká nenasytná Čína. Je jak smrt. Bere vše, bez podmínek, neptá se, platí na dřevo a dopředu. zde zde zde zde
Budování produktovodů je strategická investice na minimálně pětadvacet a více let. Směrem k Číně se jich staví několik. Evropa ještě nepochopila, že Rusku došla trpělivost a definitivně otočilo svůj zájem na východ. Zde zde zde
Svými nesmyslnými požadavky (často pod nátlakem USA) si EU sama podřezává větev v otázce energetické bezpečnosti postavené na zemním plynu a ropě.
Evropa tak za českého předsednictví v čele s trubkou Topolánkem pro..ala jedinečnou příležitost normalizovat vztahy s Ruskem, umravnit Ukrajinu s jejími zlodějskými představiteli v čele a energeticky se zabezpečit.
A co zbývá nám Čechům? Nechceme-li v zimě klepat kosu a mít co nalít do nádrže svého TDI, nezbývá než otočit politickým kormidlem na východ, a společně s Rusy zpacifikovat naše ukrajinské bratry. Amerika-neamerika, EU-neeu. To je politický pragmatismus.
Spoléhání na pomoc EU na základě Klauzule o solidaritě je blbost. V praxi to vidíme na postoji EK k zavedení kanadských víz pro české občany. Pokud si nepomůžeme sami, nikdo jiný nám nepomůže.
Plynovod Nabucco je nejspíše projevem neuvěřitelně naivní idey o energetické a politické nezávislosti Evropy na východním vlivu, není ovšem vyloučeno, že celý ten náhle oživený projekt je jenom další z gigantických tunelů, ve kterých mají předáci ODS letitou praxi.