Oficiální zpráva: Poláci zatkli údajného agenta
BERLÍN — Oficiální představitelé v sobotu sdělili, že izraelský zpravodajec, hledaný v souvislosti s pátráním po vražedném komandu, které zabilo člena Hamásu v Dubaji, byl zatčen v Polsku.

Muž, který používal jméno Uri Brodsky, je podezřelý z toho, že pracoval pro Mossad v Německu a pomáhal s falšováním německých pasů pro účastníky operace Mossadu, při níž byl údajně v únoru v Dubaji zabit představitel Hamásu Mahmúd al-Mabhúh. Agentuře Associated Press to řekl mluvčí Spolkového kriminálního úřadu.

Brodsky byl zatčen na počátku června po svém příjezdu do Polska v důsledku evropského zatykače, který na něj vydalo Německo. To nyní požaduje jeho vydání v souladu s linií své zahraniční politiky, řekl mluvčí, který odmítl sdělit své jméno. Mluvčí nedokázal odhadnout, jak dlouho bude trvat, než bude Brodsky vydán z Polska do Německa, přičemž poznamenal, že „věc nyní řeší polští představitelé“. Pokud bude Brodsky souhlasit, může být vypovězen během několika dní, ale to není příliš pravděpodobné, řekl mluvčí.

Ve Varšavě v té době mluvčí polských vyšetřovatelů Monika Lewandovska potvrdila, že podezřelý, který byl označen jako Uri B., byl zatčen na varšavském mezinárodním letišti 4. června. Sdělila AP, že zatykač byl realizován „v souvislosti s vraždou člena Hamásu v Dubaji.“ Podezřelý předstoupil 6. června před polský soud, a byl poslán do čtyřicetidenní vazby, řekla. Lewandovska neměla žádné informace o jeho možném vydání.

Izraelský ministr zahraničí předběžně sdělil, že byl informován o osudu tohoto muže. „V tuto chvíli se tím zabýváme stejně, jako bychom to dělali u každého jiného občana Izraele, který by byl zatčen, a poskytujeme mu konzulární pomoc,“ řekl mluvčí Andy David.

Policie ve Spojených arabských emirátech sdělila, že pečlivě sestavené vražedné komando, které je spojeno s vraždou Mahmúda al Mabhúha, jednoho ze zakladatelů vojenského křídla Hamásu, zahrnovalo asi 25 podezřelých osob, většina z nich měla falešné pasy evropských států.  Šéf dubajské policie Dahi Khalfan Tamim řekl, že si je téměř stoprocentně jistý, že tuto vraždu zosnovala izraelská zpravodajská služba Mosssad. Bezostyšná vražda v luxusním hotelu a její údajní pachatelé byli velmi podrobně zaznamenáni bezpečnostními kamerami. Části záznamu, uvolněné dubajskou policií, ukazují údajné členy vražedného komanda převlečené za turisty, oblečené ve volných šortkách, keckách, baseballových čepicích a vybavených tenisovými raketami.

Izrael ve stejné době tvrdí, že neví, kdo je odpovědný za tuto vraždu, ale přivítal ji s tím, že al-Mabhúh byl klíčovým článkem při pašování zbraní do Gazy a možná i prostředníkem s izraelským arcinepřítelem Íránem. Zpráva o zatčení Brodskyho přichází ve velmi složité době pro Izrael, protože tato země čelí mezinárodní kritice za přepadení humanitární flotily, která směřovala do Gazy, ovládané Hamásem, ke kterému došlo 31. května, a při němž bylo zabito devět lidí.

Německý týdeník Der Spiegel ve svém pondělním vydání informoval, že toto zatčení agenta v Polsku vede k napětí v diplomatických vztazích. Izraelské velvyslanectví požadovalo po polských představitelích, aby Brodskyho nevydávali. Německé ministerstvo zahraničí nekomentovalo tento případ a odkázalo na probíhající vyšetřování Spolkového kriminálního úřadu, jenž je nejelitnějším vyšetřovacím týmem v zemi a zabývá se všemi případy, které mají vliv na vnitřní i vnější bezpečnost, včetně terorismu a špionáže.

Poté, co byly německé pasy použity lidmi, spojenými s dubajskou vraždou, začal kriminální úřad vyšetřovat možné souvislosti se zahraniční zpravodajskou službou. Úřady Kolína nad Rýnem vydaly pas muži jménem Michael Bodenheimer. Muž, který používal toto jméno, byl podle dubajské policie mezi vrahy, kteří zabili člena Hamásu.

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle v únoru požadoval důkladné vyšetřování a řekl, že němečtí představitelé by měli udělat vše, co je možné, aby podpořili své kolegy ve Spojených arabských emirátech. Pokud proběhne vydání Brodskyho, mohlo by to však postavit Berlín – spolehlivého spojence Izraele – do obtížného diplomatického postavení.

Převzato z Huffington Post

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments