Opět reforma zdravotnictví

Čtenáři, kteří si před dvěma týdny zakoupili deník MfDnes, dostali jako přílohu tiskovinu s polovičním panem Julínkem (dle osy svislé) a reklamou na jeho zdravotnickou reformu. Je-li obsahová úroveň zamýšlené reformy taková jako obsah letáku, tak potom pomoz nám Pán Bůh!


Tiskovina je sbírkou frází, polopravd a zkreslených tvrzení a taky, aniž to pochopitelně byl úmysl autorů, vlastní obžalobou na špatné vedení resortu, jakož i naprosté nekomunikování s Českou lékařskou komorou.


Jak jinak si vyložit tvrzení, že dnes pacient nemá zaručenu kvalitu lékařské péče, či že ve zdravotnickém zařízení je pacientovi věnována menší pozornost než v kadeřnictví. Pokud něco takového Ministerstvo v minulosti zjistilo, mělo se okamžitě obrátit na zřizovatele nebo na ČLK s pokynem k okamžité nápravé. Na to přece nepotřebuje soubor nových zákonů, ale každodenní zodpovědnou práci a kontrolní činnost. Pokud ji ministerstvo nedělalo a zabývalo se vymýšlením toho, co bylo již jinde vymyšleno a spolehlivě funguje (náměstek Hroboň: nejsme přece hlupáci, abychom nešli vlastní cestou!), pak jednoduše neplnilo svojí funkci a mělo by z toho vyvodit pro sebe důsledky.


Ironií je sugestivní dotaz pana ministra: Vadí vám vysoké doplatky na léky? V době, kdy byl leták zřejmě v tisku, jsme se dozvěděli, že léky budou plošně zdraženy. Ještě lepším vtipem je citace údajné lži, že „ Díky novým zákonům budou bohatí zvýhodněni a chudí budou mít jen základní pojištění “. Od počátku letošního roku dělá tato vláda vše myslitelné proto, aby byli bohatí zvýhodněni a najednou to bude jinak?


Copak bude proklamované nadstandardní pojištění dostupné i pro lidi, kteří mají již nyní problémy se zdravotními poplatky? Rovněž pikantní je kapitola Komu vadí reforma a proč. Dozvíme se, že vadí opozičním politikům (Asi ze závisti, že něco tak geniálního nevymysleli sami), špatným lékařům (Jak je vůbec možné, že takoví jsou? Co na to Česká lékařská komora, garantující vysokou odbornou úroveň svých členů? V každém případě z nich pan Julínek udělá lékaře dobré – jak?), špatným manažerům (Proč si je vůbec vedení dosavadních zdravotních pojišťoven drží a nevymění je za manažery dobré, o nichž ví pan Julínek?) a odborářům (Neboť tito nehájí zájmy zaměstnanců! A čí zájmy tedy hájí např. výstražnou stávkou? Zaměstnavatelů?)


Dosud se naskýtala otázka, jaký morální kredit má ministr, který dovede připravit chromou babičku o třicet korun. Zmíněným letákem jej rozhodně nezvýšil.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments