Opičí obchod

Bylo nebylo, před dávnými časy se v jedné vesnici objevil muž a oznámil vesničanům, že bude kupovat opice po deseti dolarech. Vesničané, když viděli, že všude kolem jsou houfy opic, šli do lesa a začali je chytat. Muž koupil tisíce opic po deseti dolarech, a když se jejich nabídka začala snižovat, vesničané se přestali snažit. Obchodník s opicemi tedy oznámil, že nyní hodlá opice vykupovat po dvaceti dolarech. Vesničané se zaradovali a s novou energií začali opět chytat opice.

Brzy však množství volných opic pokleslo ještě více a lidé se začali vracet na své farmy. Nabídka od obchodníka vzrostla na dvacet pět dolarů, ale zásoba opic klesla natolik, že všem dalo velkou námahu nějakou opici spatřit, natož ji chytit!

Obchodník s opicemi nyní oznámil, že bude opice vykupovat za padesát dolarů! Po čase vzkázal vesničanům, že jede do města za nějakými dalšími obchody a jeho pomocník dostal pověření nakupovat opice na vlastní pěst. Po odjezdu svého šéfa řekl tedy vesničanům: „Podívejte se na všechny ty opice v té kleci, které můj pán shromáždil. Prodám vám je za pětatřicet dolarů, a až se ten štědrý a vznešený pán vrátí z města, můžete mu je prodat po padesáti dolarech za kus.

Vesničané vybrali všechny své úspory, půjčili si všechny peníze, které mohli a vykoupili všechny ty opice. A pak už nikdy neviděli ani obchodníka, ani jeho pomocníka. Zůstaly jim jen spousty vřeštících a páchnoucích opic!

No a takhle nějak pracují investoři, poradci a makléři na Wall Streetu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments