Ostrým perem 11/2009

Nezapomínejme na Bushe
Je úsměvné, kolik článků o americké zahraniční politice dnes začíná kritikou obamánie. Zaznamenali jste v českých masmédiích nějakou? My totiž ne. Jistě, i podle kolegů z hlavního proudu je Obama sympaťák. V diplomacii své země však usiluje o cosi, co se tu příliš nemusí: o realistický dialog s protivníky. Začalo to už Bidenem v Mnichově, pokračovalo Clintonovou v Pekingu, pak přišla výzva ke sblížení s Východem a nyní i radar… „Vraťte nám zásadového Bushe,“ drnčí dnes mezi řádky novin, zejména Lidových. „Ten věděl, jak se postavit k teroristům, Rusákům i komunistům.“ Až se budeme 10. března halit do tibetských vlajek, zkusme si připomenout, co učinila Bushova vláda pro svobodu Tibetu. A až se vypravíme na festival Jeden svět (začíná 11. března v Praze) a budeme sledovat filmy o Rusku, vzpomeňme si, kdo v čase honby na tamní opozici obýval Bílý dům. Třeba i proto, že snímky zobrazující přímé důsledky Bushovy zásadovosti se na program Jednoho světa zase nevešly.

PETR JEDLIČKA, MAREK PODSKALSKÝ
 
Je libo vakcínu proti chřipce?
Americká farmaceutická společnost Baxter International přimíchala do vakcíny proti chřipce živé viry chřipky ptačí. Ty pak rozeslala do osmnácti zemí, mezi jinými i do České republiky. Náhoda, nebo ztráta kontroly? Jak v relativní tichosti konstatovalo Ministerstvo zdravotnictví, 6. února 2009 musel být experiment s imunizací na fretkách zastaven na základě informace o možné kontaminaci testované vakcíny živým virem H5N1. Zvířata byla utracena, kadávery zlikvidovány a k rozvlečení nákazy prý nedošlo. Krajská veterinární správa Středočeského kraje nařídila desinfekci a všichni pracovníci, kteří se jakýmkoliv způsobem experimentu účastnili a mohli být exponováni virem H5N1, preventivně obdrželi Tamiflu a následně byli vyšetřeni na infekční klinice. Budiž, jen je divné, že tím to jakoby končí. Scénáristé hollywoodských thrillerů nám neustále předkládají vizi, podle níž kdesi zákeřní teroristé připravují biologickou zkázu lidstva. Není zvláštní, že praxe může být tak jiná?
TEREZA SPENCEROVÁ
 
Raúl Castro překvapuje
„Drobné změny ve vládě“, které provedl v půli minulého týdne Raúl Castro, zaskočily snad každého pozorovatele. Pravda, cosi se čekalo. Mladší z Castrů mluvil o změnách již předloni a podle zpráv z ostrova „dlouho něco připravoval“. Že budou ale odejiti zrovna ministr zahraničí Felipe Pérez Roque a tajemník vlády Carlos Lage, to je vskutku šok. Čtyřicátník Pérez byl léta považován za Castrova nástupce. Pragmatický Lage stál za většinou trochutržních reforem. S oběma se najisto počítalo. Teď oba končí. Může být jiné vysvětlení, než že si Raúl upevňuje moc? Snad ano. Fidel se za bratra postavil, i když šlo o jeho odchovance. Spojené státy nezvykle mlčely. Již dlouho se v regionu hovoří o normalizaci kubánsko-amerických vztahů. Lage i Pérez – oba neochvějní zastánci latinskoamerické integrace – mohli překážet. Venezuela mezitím v důsledku padajících cen ropy ztrácí sílu pomáhat… politická budoucnost Karibiku může být mnohem barevnější, než si ji zatím kreslíme.
JAN PETEREK
  • Petr Jedlička je zástupcem šéfredaktora listu. Vede rubriku Zahraničí.
  • Tereza Spencerová – Autorka je šéfredaktorkou nezávislého zpravodajského serveru Czechfp.cz. V Literárních novinách vede rubriku Monitor zahraničního tisku.
  • Převzato z Literárních novin
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments