Outsiderův rok
Kdybych musel popsat rok 2009 jedním klíčovým obrazem, byla by to fronta na úřadu práce. Kdo ještě práci máte, běžte ten svůj navštívit. Čekárny jsou plné a nástěnky s nabídkami volných míst takřka prázdné. Firmy v důsledku hospodářské krize a chybějící hospodářské politiky vlády masivně propouštějí, nebo přímo končí svoji činnost. S tím, jak přibývá nezaměstnaných a klesají reálné příjmy (nevěřte statistikám, letos byla upravena její metodika) těch, co práci ještě mají, roste zadlužení občanů, ale i nesplácení úvěrů, následné exekuce a osobní bankroty. A na úplném konci tohoto řetězce bídy jsou bezdomovci. Ti čtyři uhořelí z ledna i těch jedenáct umrzlých z prosince 2009.

Já však mohu k tomuto smutnému klíčovému obrazu končícího roku přidat hlavní trendy, které ze své pozice, tedy zdola, pozoruji. Mohu tedy dodat, že rok 2009 byl rokem totálního rozvratu veřejných financí. Za necelé tři roky vlády se pravici podařilo necitlivými daňovými reformami podlomit nejen příjmovou stránku státního rozpočtu a rozpočtů samosprávných celků, ale i příjmy důchodového systému a zdravotních pojišťoven. A na straně příjmové soustavným neefektivním vynakládáním prostředků zajistit tak vysoký deficit, že vede k bezprecedentnímu nárůstu zadlužení státu, to vše za neustálého pokryteckého mediálního bubnování o tom, jak nás v minulosti zadlužila levice, a jak by nás byla zadlužila ještě více, pokud by byla u moci. Od zfalšované výše schodku loňského roku se přes nereálný rozpočet roku letošního dopracováváme ke kruté pravdě, že jenom za tento rok se naše zadlužení zvýší nejméně o čtvrtinu. Když k tomu připočteme stagnaci cen a očekávaný pětiprocentní pokles HDP, ukáže se skutečné tempo zadlužování v ještě hrozivějším světle.

Rok 2009 lze také směle označit za rok korupčních afér. Dodejme, že afér zpravidla nepotrestaných. Až by člověk nabyl dojmu, že korupce není pouze průvodním jevem „demokratického“ kapitalismu, ale jeho integrální součástí. Prvních pět let po Sametu jsme si mohli dělat iluze o „přechodnosti“ gründerského období, po dvaceti letech bychom se neměli bát pohlédnout do očí kruté pravdě – tento stát je založen na korupci (a to nejen ve státním sektoru, jak se nám snaží namluvit liberálové, ale stejnou mírou i v podnikatelské sféře a především na hranici mezi oběma těmito oblastmi), drzost a neomalenost politiků a různých na ně napojených kmotrů roste. Tito kmotři a jejich politické loutky jsou efektivně chráněny „justiční mafií“. A „hlídací psi demokracie“ maximálně krátce zaštěkají, než se radostně vrhnou po nové kostičce.

Posledním trendem, který pozoruji, je postupující proces ztráty české suverenity. Ne, nebudu psát o „sdílené svrchovanosti“ Lisabonské smlouvy, i když i ona je pravděpodobně jednou ze součástí plánu. Mám na mysli to, že naše chování v souvislosti s izraelským útokem na Gazu, zahraniční cesty našich politiků, dojednané obchodní a vojenské kontrakty, hlasování v OSN a další podobné kroky ukazují, že naše vláda se dostala pod přímý vliv sionistů. Když si to propojíte s tím, jakým způsobem začal stát stíhat „popírače holocaustu“ a nacionalisty, jak se naše veřejnoprávní i většina soukromých médií stále více mění na nástroje sionistické propagandy, jakým způsobem jsou filtrovány informace, když se podíváte, kdo dostává stále větší prostor v médiích, můžete dojít k závěru, že se pod tento vliv nedostala jenom česká vláda.

Podívejme se tedy ještě jednou na hlavní události končícího roku. Je to pohled subjektivní, ale co můžete chtít více od plátku s názvem Outsider Media:

Leden

Proběhlo tradiční novoroční zdražování plynu, elektřiny, vody a nájemného. Česko zahájilo předsednictví EU. V Bruselu vystavena Černého (a Vondrova) Entropa. Oranžoví hejtmani začali proplácet zdravotnické poplatky. Prezident Václav Klaus vyzval v novoročním projevu k solidaritě. Schwarzenbergovo blízkovýchodní fiasko, poté co ministerstvo označilo útok Izraele za obrannou operaci, a Palestinci s ním odmítli jednat. Senát schválil nový trestní zákoník. Uhořeli čtyři bezdomovci. Aféra senátora Drymla končí jeho odvoláním z funkce a odchodem z ČSSD. Vzniká Národní ekonomická rada vlády. Miroslav Kalousek pomocí padesátimiliardového účetního triku dosahuje 19,4 miliardového schodku. Vážná nemoc Václava Havla. Demise čtyř ministrů, včetně Jiřího Čunka. Policie definitivně odložila kauzu Morava. Vypukla plynová krize a proběhla Topolánkova komická mise v Rusku a na Ukrajině.

Nejčtenější články na OM:

Atentát na Ratha (Stan) 3783

Madoffova aféra: Dvojitý trik hlavního aktéra (Muhammad Rafeeq) 1687

Pět stupňů kolapsu (Jindřich Kalous) 1024

 

Únor

Kontrola NKÚ zjistila nedostatky ve financování MS v klasickém lyžování v Liberci. Na návrh poslance Marka Bendy schválen tzv. náhubkový zákon, zakazující zveřejňování odposlechů. Česko poskytlo půjčku 200 milionů euro svému „liberálnímu vzoru“, krizí těžce zkoušenému Lotyšsku. Václav Klaus v projevu k Evropskému parlamentu přirovnal Evropskou unii k RVHP. Michaela Šojdrová získala nejvyšší francouzské vyznamenání – řád Čestné legie. Masivní odliv investic z východu Evropy.

Nejčtenější články na OM:

Celente: Najväčšia hospodárska kríza (Russia Today) 1506

Čo môže očakávať Slovensko od finančnej krízy v roku 2009? (Badatel‘) 1387

Pomníky zdravotnické reformy (Eduard Valín) 1141

 

Březen

Nejvyšší soud přiřkl Svatovítský chrám státu. Bankrot Moravia Energo. Václav Klaus vystoupil na sjezdu popíračů globálního oteplování v New Yorku, který financovaly energetické firmy. Vláda schválila nákup 107 obrněných transportérů od firmy Steyr za 14 miliard Kč. RTRV prodloužila licenci televizi Nova do roku 2025. V Praze demonstrovalo osm tisíc zemědělců proti nízkým nákupním cenám. Sjezd ČSSD překvapivě navštívil prezident Václav Klaus. Zkrachoval největší český developer Orco. Topolánkova vláda ztratila většinu ve sněmovně a padla.

Nejčtenější články na OM:

Madoffova aféra: Nebylo to letadlo (leveymg) 1260

Kdo je Avigdor Lieberman (Daniel Veselý) 896

Hnusný obchod s lidskými životy (George Monbiot) 883

 

Duben

Trapasem roku se stalo vystoupení Kateřiny Jacques v televizním pořadu Jana Krause na téma biomasa. Barack Obama v Praze přednesl protijaderný projev. Vlastimil Tlustý vyloučen z ODS za účast na svržení vlády. Ústím nad Labem prošel pochod neonacistů. Topolánkova vláda v demisi roztočila své poslední miliardy. Prezident Klaus jmenoval vládu Jana Fischera. Vznikla Česká pirátská strana. Pražský primátor Pavel Bém se stal Ropákem roku. Soudce Berka odsouzen ke dvanácti letům vězení. Z ČR vyhoštěn americký „popírač holocaustu“ David Duke. Český zástupce jako první opustil sál při Ahmadínežádově projevu v OSN. České Gripeny odletěly střežit Pobaltí.

Nejčtenější články na OM:

Kapitalistický přesčas (Miroslav Kodet) 966

Príroda útočí späť (Freeman) 867

Kultura chudoby (Hana Mudrová) 827

 

Květen

Vyplaceny rekordní odměny šéfům energetického gigantu ČEZ. Senát schválil Lisabonskou smlouvu. Zjistilo se, že šéf NKÚ František Dohnal používal tři luxusní služební auta a nadstandardní byt. Kárná žaloba na šéfa NKÚ Dohnala. Lídři ČSSD na předvolebních mítincích zasypáni vejci. Jiří Čunek skončil ve funkci předsedy lidovců, nahrazen Cyrilem Svobodou, ze strany odchází Miroslav Kalousek. Vláda nechala odstranit plot v místech plánované radarové základny v Brdech. Zveřejněny Topolánkovy akty z Berlusconiho vily.

Nejčtenější články na OM:

Obviňuji Vás z přípravy masové vraždy (Jane Bürgermeister) 3482

Obviňuji Vás z přípravy masové vraždy II (Jane Bürgermeister) 2134

Rychlokurs ekonomie (Andreas Klauss) 1455

Gerald Celente: Amerika je fašistický stát (Russia Today) 1110

 

Červen

Fischerova vláda získala důvěru v Poslanecké sněmovně. ODS zvítězila ve volbách do Evropského parlamentu. Rezignoval předseda Strany Zelených Martin Bursík. Formuje se nová strana TOP 09. Za pořádání koncertů a údajné nacistické texty zatčeny desítky radikálních nacionalistů. Praha odpískala pořádání OH. Ivan Hašek zvolen předsedou českého fotbalového svazu. Zkrachovala společnost Alcoa Stříbro. ODS zakládá euroskeptickou frakci v europarlamentu. Povodně zasáhly sever Moravy, Slezsko a jižní Čechy. Vydavatel politického serveru Zvědavec Vladimír Stwora obviněn z popírání holocaustu. Andrej Babiš vysoudil 2 miliardy na polském energetickém gigantu PKN Orlen. Skončilo české předsednictví EU.

Nejčtenější články na OM:

Piloti strojníci (František Brabenec) 9227

Beseda: Co způsobilo pád WTC (Občanský institut) 2796

Topolánkovo zmrtvýchvstání (Vlk) 1089

 

Červenec

Definitivně skončil zličínský Siemens. Kanada zavedla víza pro české občany, vláda lže, že o tom dopředu nevěděla. Václav Havel a skupina bývalých disidentů píše prezidentu Obamovi otevřený dopis, v němž obviňují americkou vládu, že o nás ztrácí zájem. Vláda vyplácí firmě Kapsch 14 miliard korun za mýtní systém. Čeští autobusoví dopravci expandují do Jižní Ameriky. Krachuje Tomi Tour. Vypukla Janouškova kauza se švýcarskými konty. Vědci protestují proti připravované likvidaci Akademie věd ČR.

Nejčtenější články na OM:

Prasečí Baxteriáda ve 12 krocích (Stan) 5802

Bernanke vyhrožuje ekonomickým kolapsem v případě, že bude FED podroben auditu (Aaron Dykes) 1742

Kolaps tří budov WTC byl řízenou demolicí (Richard Gage) 1709

 

Srpen

Zatčeni čtyři mladíci, podezřelí ze žhářského útoku na romskou rodinu ve Vítkově. Strany představily své volební programy. Vypukla tzv. toskánská aféra. Předseda ODS Mirek Topolánek zahájil svoji předvolební cyklistickou kampaň. Parlament schválil 68 miliard z emisních povolenek pro energetické firmy. Československé aerolinie se dostaly do vážných potíží. Do ztracena se vytrácí Janouškova aféra se švýcarskými konty. Krachuje Jablonex Group.

Nejčtenější články na OM:

Důchodci (Petr Skalka) 3466

Seymour Hersh: Muž, který rozkryl Cheneyho tajemství (Benjamin Sarlin) 1333

Co říká nositel Nobelovy ceny ke krizi (Paul Krugman) 1123

 

Září

Odstoupila dozorčí rada ČSA. Ústavní soud zrušil předčasné volby. Mirek Topolánek složil poslanecký mandát. President Barack Obama odpískal projekt americké radarové základny v Brdech. V těžkých finančních problémech se ocitá stroj na peníze – sázková společnost Sazka. V „protikorupčním testu“ MF Dnes uvízli místopředsedové KSČM, poslanec za TOP 09 a tajemník KDU-ČSL. Poradce Mirka Topolánka Marek Dalík oznámil, že opouští politiku. Poslanci odhlasovali snížení platů ústavních činitelů o 4%. Papež Benedikt XVI navštívil Prahu, Velehrad a Starou Boleslav. Senátoři za ODS podali ústavní stížnost na Lisabonskou smlouvu. Vypukla kauza plzeňské právnické fakulty. Nejvyšší soud očistil Jiřího Čunka.

Nejčtenější články na OM:

Jak spáchat harakiri obzvláště bolestným a odporným způsobem (Vlk) 2641

Pollert: Regulační poplatky jsou malichernost (Petr Skalka) 1838

Husitské barbarství (Jan Kristek) 1311

 

Říjen

Ústavní soud zamítl ústavní stížnost senátorů proti Lisabonské smlouvě. Vrcholí ekonomická krize. Vědci opět protestují proti reformám. Zdravotníci se brání očkování proti prasečí chřipce. Ukazuje se, že v plzeňské kauze „Mýval“ jsou namočeni i politici (Řápková, Benda, Gross, Jandík…). Byly zřízeny datové schránky. Zemědělci na protest proti nízkým výkupním cenám vylévají mléko na pole. EU přijala „Klausovu výjimku“, jíž podmiňoval podpis Lisabonské smlouvy.

Nejčtenější články na OM:

Ředitel vesmíru, hlásní troubové a Lisabonská smlouva (Vlk) 2213

Klausova podmínka, Obamova cena – jak se to rýmuje? (Vlk) 865

Interview s rakouskou novinářkou Jane Bürgermeister (Project Camelot) 845

 

Listopad

Ztráta MS v Liberci vyčíslena na 81 milionů korun. Český statistický úřad hlásí snížení spotřebitelských cen. Ústav pro studium totalitních režimů zveřejnil seznam rozvědčíků. Václav Klaus podepsal Lisabonskou smlouvu. Levice ovládla poslaneckou sněmovnu. Oficiální oslavy 20 let Sametu proběhly v antikomunistickém duchu. Komunisté „kalí vodu“ svým stanoviskem. V Praze se schází 20. kongres ODS a ustavující sjezd TOP 09. Na pražské radnici vypukla kauza Opencard. ČR se propadla v celosvětovém žebříčku korupce o 7 míst. Kandidátem na českého eurokomisaře nominován Štefan Fülle.

Nejčtenější články na OM:

Stanovisko KSČM k 20. výročí událostí 17. listopadu (KSČM) 1358

Komunismus – krvavý ideál (Paul Hollander) 1289

Jak se pyromani prohlásili za hasiče (Vlk) 969

 

Prosinec

Vrcholí plzeňská kauza Mýval. Schválen státní rozpočet s rekordním deficitem. Vstoupila v platnost Lisabonská smlouva. Aktivista Stanislav Penc na internetu zveřejnil seznam 13 500 zaměstnanců StB. Na protest proti šikaně zaměstnanců vypukla spontánní stávka v nošovické automobilce Hyundai. Umrzlo jedenáct bezdomovců. Pod tlakem ODS odstupují radní, kteří se stavěli kriticky k projektu Opencard.

Nejčtenější články na OM:

Tak tohle mi už hlava nebere (Vlk) 897

Dubaj: Jak se z blízkovýchodní Šangri-La stala peklem na Zemi (Johann Hari) 699

Kdo je nepřítelem sociální demokracie (Aleš Drobek) 682

 

Možná ty z vás, kteří dočetli až sem, napadlo, zda bylo na právě končícím roce vůbec něco pozitivního? Bylo. Prožili jsme ho v míru, drtivá většina z nás má zatím čím topit a svítit, nikdo v naší zemi nemusí umírat hlady. A pokud jste, milí čtenáři, navíc zdraví a žijete v uspořádaných rodinných vztazích, hoďte vše, co jste si teď přečetli, za hlavu, a užívejte života.

Příští rok totiž v tomto směru nevěští nic dobrého.

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Nejnovější příspěvky