Padla kosa na kámen

Kdo četl mé předchozí komentáře k poslednímu vývoji kolem předčasných voleb (zde a zde), toho jistě nepřekvapí, že rozhodnutí ÚS o zrušení „ústavního" zákona o zkrácení volebního období, na jehož základně byly předčasné volby vyhlášeny (nález), a tedy de facto zrušení těchto voleb, kvituji s povděkem.


Těší mě, že konečně někdo naší politické reprezentaci připomenul, že politici nejsou suverény, ale pouze šafáři, že si nemohou měnit pravidla hry za pochodu libovolně tak, jak jim to zrovna vyhovuje, ale že i oni musejí respektovat jistá základní pravidla, a že ústava není cár papíru, se kterým si vytřou a pak ho spláchnou, protože ústavním se zákon nestane tím, že to o něm někdo prohlásí, nebo že pro něj hlasuje ústavní většina, ale že k tomu navíc musí být ústavní ve své podstatě.


Máme tak nyní možnost zblízka studovat politickou (ne)kulturu u nás: okázalé pohrdání soudem, výhružky na adresu soudu, předhánění se v hledání děr v paragrafech a kreativním výkladu ústavy a spádání plánů na potrestání neposlušného soudu.


Na zámku, jako v podzámčí: spravedlivé je pouze takové rozhodnutí, které mi hraje do karet, cokoliv jiného je nebezpečná soudcokracie.


Převzato z blogu Tribun


Stanův komentář: Zlomyslně kopíruji (snad mi bude odpuštěno) jeden komentář z Tribunova blogu:


Text rozhodnutí, včetně menšinových stanovisek: http://www.concourt.cz…php?id=753

Těšilo by mě, kdyby konečně někdo naší soudní reprezentaci připomenul, že soudci nejsou suverény, ale pouze šafáři, že si nemohou měnit pravidla hry za pochodu libovolně tak, jak jim to zrovna vyhovuje, ale že i oni musejí respektovat jistá základní pravidla, a že ústava a zákon o ústavním soudu není cár papíru, se kterým si vytřou a pak ho spláchnou, protože neústavním se (ústavní či obyčejný) zákon nestane tím, že to o něm někdo prohlásí, nebo že si to odhlasuje většina ústavních soudců, ale že k tomu navíc musí být neústavní ve své podstatě.

Máme tak nyní možnost zblízka studovat (ne)kulturu u nás: okázalé pohrdání politiky, výhružky na adresu parlamentu, předhánění se v hledání děr v paragrafech a kreativním výkladu ústavy a spřádání plánů na potrestání neposlušných politiků.

Na zámku, jako v podzámčí: spravedlivé je pouze takové rozhodnutí, které mi hraje do karet, cokoliv jiného je nebezpečná politikokracie.

:-) hans 12.09.2009, 10:28:04

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments