Palte mosty, kopejte příkopy, zabíjejte… a zoufejte

Když se po převratu v Kyjevě chopila moci nová vláda, začaly se východní provincie Ukrajiny obávat o svoji budoucnost a bezpečí, protože nové moci nedůvěřovali, a začaly proto usilovat o odtržení od Ukrajiny. Nová kyjevská vláda ovšem, místo aby se snažila obavy východu rozptýlit a udržet jej v rámci Ukrajiny, začala dělat vše pro to, aby východ přesvědčila, že jeho obavy byly opodstatněné a že odtržení od Ukrajiny (a možné připojení k Rusku) není otázka volby, ale životní nutnosti. Nasazení dělostřelectva a letectva proti vlastním občanům a odmítání vyjednávání je spolehlivý způsob, jak spálit všechny mosty a zničit poslední zbytky naděje na mírové urovnání v rámci jednoho státu.


Na východě Ukrajiny se teď bude jen těžko hledat někdo, kdo by byl ochotný s Kyjevem jednat a kdo by mu věřil natolik, aby se vzdal zbraní výměnou za přísliby bezpečí a snad autonomie, protože Kyjev se shlédl v hrubé síle. Kyjev se sám připravuje o loajalitu východu a použití brutální síly může vést jedině k dalšímu odcizení a nedůvěře. Místo míru přijdou další křivdy a nimi další násilí.


Je tohle opravdu to, co chceme a potřebujeme? Je nenávist, eskalace napětí, pošlapávání lidských a občanských práv a občanská válka za humny v zájmu evropské veřejnosti? Jsou pro nás lidé z východu Ukrajiny méně lidmi než Ukrajinci ze západu jenom proto, že mají historicky blíže k Rusku? Ano, pro nás, protože jsme to byli my, Evropská unie, kdo to všechno na Majdanu začal, a jsme to my, kdo teď mlčí a přihlíží a drží nad Kyjevem ochrannou ruku.


Evropa by měla konečně překonat svůj mindrák z Ruska, přestat omlouvat lumpárny jenom proto, že snad kříží ruské plány, a pokusit se násilí nastavit, dokud to ještě jde. Snad ještě má nějaký vliv na své protegé v Kyjevě. Čas se krátí a mrtvých – zbytečně mrtvých – přibývá. Až se do věci vloží Rusko, aby ochránilo lidi z Doněcka, které Evropa hodila přes palubu, bude pozdě. Stokrát budeme moci obviňovat Rusy (a že se to bude dít), ale pravda bude taková, že záminku jim vyrobila Evropa a zaplatila Ukrajina.

 

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments